| LePotato a întrebat:

(N-aveam ce face...si am gasit astea pe "Goagal")

Are dreptate tipu' asta?:

"Viaţa e suma tuturor alegerilor pe care le facem, atât conştient cât şi inconştient. Dacă ne putem controla alegerile, putem controla fiecare aspect al vieţii noastre. Putem descoperi libertatea care se ascunde în capacitatea de a ne controla." -Robert F. Bennett

-Eu zic ca nu prea. Atat timp cat depinzi si de alte persoane, nu prea ai cum sa-ti controlezi viata 100%. Sa zicem ca te duci la un interviu si nu esti angajat, deci n-ai avut cum sa-l "controlezi" pe angajator, deci nu ai cum sa-ti controlezi fiecare aspect al vietii tale.

-Dar asta?:
"Viaţa este o insulă de suferinţă într-un ocean de indiferenţă." -Sigmund Freud

Dar pentru tine ce înseamnă VIAȚA?

28 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

1) Tipul are dreptate. Ai omis cuvântul "dacă". Tipul nu zice explicit că poți face asta.

2) Depinde de om. Nu prea are dreptate la fiecare dintre noi.

Viața este un drum. Bucură-te de ceea ce observi căci nu știi ce se află la capăt.

| LePotato explică (pentru T0T):

"1) Tipul are dreptate. Ai omis cuvântul "dacă". Tipul nu zice explicit că poți face asta." - Nu am omis, chiar si cu acel "daca" el spune ca exista posibilitatea de a-ti controla fiecare aspect al vietii...deci...

"2) Depinde de om. Nu prea are dreptate la fiecare dintre noi." -Bineinteles.

"Viața este un drum. Bucură-te de ceea ce observi căci nu știi ce se află la capăt." -Unii nu au de ce sa se bucure...zic si eu laughing

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

"Nu am omis, chiar si cu acel "daca" el spune ca exista posibilitatea de a-ti controla fiecare aspect al vietii...deci..."
El zice că dacă ar avea posibilitatea. Nu spune nicăieri că există acea posibilitate. Îți dau un exemplu : "Dacă aș avea aripi aș putea zbura." Această afirmație după raționamentul tău e falsă dar după logica unui om care judecă cum trebuie e posibil adevărată.

"Unii nu au de ce sa se bucure...zic si eu"
Oricine are de ce să se bucure. Chiar și de stelele pe care le vede pe cer noaptea. De natură. De frumos. E un motiv de bucurie. Nu există persoană care să nu se fi bucurat măcar odată în viață căci elementele reprezentate de fericire și tristețe se află într-un oarecare echilibru. Nu poate exista una fără să existe cealaltă.

| LePotato explică (pentru T0T):

"El zice că dacă ar avea posibilitatea. Nu spune nicăieri că există acea posibilitate. Îți dau un exemplu : "Dacă aș avea aripi aș putea zbura." Această afirmație după raționamentul tău e falsă dar după logica unui om care judecă cum trebuie e posibil adevărată." -Ok, dar de unde stie tipul asta ca se poate face asa ceva "daca ne putem controla alegerile"? oare sa fi experimentat el chestia asta?(de aici si afirmatia ca el ar sustine ca exista posibilitatea sa faci asa ceva). Sa presupunem ca eu chiar as fi in stare sa-mi controlez fiecare alegere in viata, eu zic ca tot nu as putea sa-mi controlez fiecare aspect al vietii...asta daca nu cumva as fi singurul om de pe planeta thinking

" Această afirmație după raționamentul tău e falsă dar după logica unui om care judecă cum trebuie e posibil adevărată." -Deci eu nu judec cum trebuie?laughing

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Dacă nu ai putea să îți controlezi fiecare aspect înseamnă că nu ai putea nici să îți controlezi fiecare alegere. De exemplu eu aleg să devin cântăreț că îmi place să cânt și vreau neapărat asta. Vocea nu îmi permite deci nu voi deveni. Mă duc la Românii au talent și mă fac de râs. Este un aspect pe care nu îl putem controla și în același timp este o alegere care nu ține de noi. Eu trebuia, condițiile impunându-mi acest lucru, să nu particip la acel show televizat și nu mă mai făceam de râs. Deci consider că libertatea alegerilor ține extrem de mult de controlul pe care îl ai asupra vieții. Degeaba alegem să devenim pictori dacă avem parkinson.

| OldSoul a răspuns:

La prima intrebare sunt de acord cu tine, uneori inevitabil alti iau deciziile pentru noi deci FALS!
La a2-a sunt complet de acord, e singur intre straini, nimanui nu ii pasa de tine cu adevarat.
La ultima intrebare... nu stiu ce sa iti raspund, nu stiu ce inseamna sau daca inseamna viata ceva "special" pentru mine.

| LePotato explică (pentru OldSoul):

N-am zis ca e speciala sau ca ar trebui sa fie speciala pentru tine(sau oricine altcineva)happy

| KillMePlease a răspuns:

mda
nu-ţi pot spune ce înseamnă viaţa pentru mine din diferite motive
oricum, toţi ne naştem, trăim 1 an, 2, 3...100 şi ajungem apoi într-o groapă după x ani în care ne-am chinuit să trăim pe acest pământ
aş începe să spun acum tot ceea ce cred eu cu adevărat despre VIAŢĂ şi despre MOARTE, însă sunt sută la sută sigură că mulţi m-ar crede nebună
toţi spun:,, trăieşte-ţi viaţa!",, viaţa e frumoasă, merită trăită" --- chiar aşa? nu tot într-o groapă ajungi, cu tot cu bucuria sau tristeţea ta de pe Pământ?
okay, sunt de acord că nu merită să-ţi trăieşti anii de pe Pământ fiind trist, însă nici nu merită să te chinui prea mult ca să inventezi chestii gen "wow, ce frumoasă-i viaţa! hai! trăieşte-ţi viaţa! fii vesel!" doar pentru a te consola pe moment sau pentru a te schimba pe viitor (ceea ce oricum e inutil după părerea mea, INUTIL)
da... deja am aberat cam mult
şi probabil tot ce-ai înţeles (nu numai tu, ci mai toţi care citesc asta) din ce-am scris e că sunt o nebună
thumbs up

| LePotato explică (pentru KillMePlease):

Nu esti nebunalaughing, conceptia ta despre viata se aseamana foarte mult cu a meatongue

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

dacă ai ştii ce gânduri am, sigur m-ai crede nebună
SIGUR

| LePotato explică (pentru KillMePlease):

Nu credlaughing

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

posibil să nu mă consideri nebună, însă în orice caz, sigur nu ai crede că sunt prea normală
(şi NU spune "defineşte normalul", te rog)

| LePotato explică (pentru KillMePlease):

Ok, atunci nici eu nu sunt normal

| KamaSutra a răspuns:

VIATA e ceva foarte complex, pentru mine e un dar primit de care vreau sa profit la maxim

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

Raspunsul tau e cam subiectiv, pentru tine e "un dar", insa pentru unul care nu are casa este "un chin".

"VIATA e ceva foarte complex" - Poti dezvolta? thinking

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Off,o sa incerc...
Pai viata inseamna sa traiesti asa cum iti place,sa faci ceea ce-ti place,sa te bucuri de fiecare zi,iar daca sa zicem ca maine mori sa nu regreti ca n-ai facut sau ca ai facut ceva. Insa cateodata,sau mai mereu,nimeni nu se ia dupa principiile astea. Eu sunt de parere ca viata ne-o complicam noi singuri,prin tot ceea ce facem. Orgoliul consider ca e cel mai mare defect al unui om,cep putin in familia mea e principalul responsabil pentru tot,si dupa cum am vazut si in alte cazuri,la fel. Ce am invatat eu este ca trebuie sa mai lasam si de la noi, sa nu mai gandim atat si sa traim, dar sa traim cu adevarat. Deci, viata este ceva complex pentru ca acum poti undeva dar maine altundeva si trebuie sa te poti adapta, sa nu disperi si sa lupti!
E bine?laughing

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

"Off,o sa incerc..." am zis daca poti, deci nu te-am "obligat"

" Eu sunt de parere ca viata ne-o complicam noi singuri, prin tot ceea ce facem. " -Nu intotdeauna, se intampla de multe ori sa ti-o complice altii...

* Ca un rezumat, vrei sa zici ca viata e o sansa pentru om, de care trebuie sa profite la maxim?

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Ai incepu si tu ca Endo cu citatelelaughing
Acei altii sa-si vada de treaba lor.
Si da, asta vreau sa spun

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

Si daca am inceput cu citatele, ce?laughing

Acei altii, nu isi vad de treaba lor mereu.

Deci stiu sa citesc.

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

E enervanta chestia cu citatele( parca te vad acum ca imi iei fiecare rand si te-apuci sa-i faci comentariilaughing)
Stiu si mi se pare o lipsa de respect
Bravo

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

"E enervanta chestia cu citatele( parca te vad acum ca imi iei fiecare rand si te-apuci sa-i faci comentarii" -Mie nu mi se pare enervant deloc, fac chestia asta deoarece imi vine mai usor sa-ti scriu care e parerea mea despre ce ai scris tu in respectiva fraza, gen (ba, uite aici ma refer)

"Stiu si mi se pare o lipsa de respect" - Vrei sa ajungi dansatoare sa zicem...si maine da un idiot cu masina peste tine, si nu vei mai putea dansa niciodata...e vorba de lipsa de respect?laughing

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

''Vrei sa ajungi dansatoare sa zicem...''- NICIODATAhappy

''e vroba doar de lipsa de respect?''- asta este, nu ai cum sa prevezi ce ti se va intampla, tocmai de aceea trebuie sa te bucuri de fiecare zi ca si cum ar fi ultima

tongue

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

"NICIODATA" Am zis "sa zicem" (sa presupunem, sa ne imaginam sa etc)

Nu m-am facut intelesthinking, oricum, mersi ca te-ai sinchisit sa-mi raspunzihappy

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

N-ai pentru ce

| Mieeez666 a răspuns (pentru KamaSutra):

Viata..e...o...chestie..da.

| veryhonest a răspuns:

Aprofundeaza citatele de unul singur. Oamenii privesc lucrurile din diferite perspective.

| LePotato explică (pentru veryhonest):

Am facut asta, eram curios care e opinia celorlalti.

| bibi518 a răspuns:

Prima "definitie" nici mie nu mi se pare corecta. Suntem controlati de multe ori fara sa ne dam seama iar sa facem alegeri numai in avantajul nostru este imposibil, tot timpul va trebui ca alegerile noastre sa depinda de ceva si, de cele mai multe ori, este locul de munca.
A doua definitie este si corecta si gresita.Nu intotdeauna viata este atat de trista, dar indiferenta sigur exista.
Nu prea stiu cum sa ma exprim, dar sper ca-i un raspuns destul de bunicelwinking