| 1onur a întrebat:

Ne vor înlocui cu roboții/Ai posturile, locurile noastre, de muncă?
La Amazon, un algoritm automat angajează, evaluează și concediază milioane de oameni fără a fi nevoie de implicarea unei minți umane în proces. Roboții au ajuns să decidă viața oamenilor.
https://www.ziaruldeiasi.ro/......93378.html

Sunt cred eu încă vreo cel puțin 2 cazuri în care companii de renume și cunoscute la nivel global care concediază oamenii din locurile de muncă, pe motive?

Inainte de apariția acelor roboți, care acum din păcate le dețin ei acel loc de muncă. Erau niște oameni în acele locuri de muncă care își câștigau existența prin acel loc de muncă, oamenii aveau un ban să-și poată permită, asigure un trai unde să-și poată purta de grijă omul, sa nu ajungă în stradă fiindcă un robot" ar fi" după spusele lor, mai util decât un om.

Acum în 2024 din câte am înțeles, sunt locuri de muncă care ca "angajați" sunt roboții luați nu și oamenii fiindcă ei spun că roboții sunt mai "eficienți" mai "Practici"mai ieftin de întreținuți decât noi oamenii. Adică? Până și salariile noastre pe care le merităm, ni se cuvin nouă pe acele ore întregi lucrate, în condițiile acelea,...

Le vine lor mult? Salariile nostre? La averile lor? La iahturile lor de sute de milioane de euro, la banii care nu mai au cine să le facă contestație, când ei printează bani ca la hârtie igienică și noi muncin să-i obținem să avem un trai decent, ne pierdem din sănătate,din timp, pentru banii care îi câștigăm într-o lună de zile, iar ei cu salariul nostru câștigat din greu, într-o lună de zile, îi fac pe ceas în mai puțin de 10 minute "mers"cu avionul privat. Bineînțeles ceasul este Rolex ediție limitată dacă vă întrebați ce ceasuri își permit din companiile lor nu vă mai spun că ni se apleacă, la câte evaziuni fiscale au unii dintre ei...

Cât timp ne-a mai rămas? De acum încolo locurile noastre de muncă încă momentan valabile și nu vom ajunge cu toții înlocuiți, dați afară, schimbați, de roboți fiindcă ei au o performanță mai bună ca a noastră în posturile și locurile noastre de muncă

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

O sa ajungă să ne tolereze ei pe noi nu noi pe ei laughing
Ne va pune și taxe de protecție ca interlopii sa nu mai ieșim unde vrem noi laughing
Ne așteaptă un viitor sumbru!

32 răspunsuri:
| 1onur explică (pentru JohnnydeFeer):

"hai că da"laughing) Arnold ne lasă fără locuri de muncă...laughing)

| 1onur explică (pentru JohnnydeFeer):

Omul era culturist lau ales doar fiindcă arăta bine, pentru filmul de pe acea vreme, dar eu nu-l văd pe el cu shotgunul la tâmplă noastră să renunțăm la locurile noastre de muncă,...