| Sisiwieuc9 a întrebat:

Nu ar fi acesta momentul oportun pentru România sa se unească cu Basarabia? Basarabia este într-o situație critica, căci dacă Putin ia Odessa și face joncțiunea cu Armata 14, Basarabia e ținta lui directa căci dacă așteaptă o să intre în UE și ulterior în NATO. Și Basarabia nu poate intra acum, ca durează cel putin câțiva ani procesul de aderare la UE, altminteri la NATO. Moldovenii sa aleagă, capitala la București sau la Moscova? Așa s-ar face dreptate istorica, dar nu, guvernul nu vrea sa piardă fotoliul. Aia care cred ca dacă Moldova intra în UE ne putem unii sunt naivi. Moldovenii (de fapt guvernul) o sa zică ca se pot descurca singuri ca cică sunt europeni și aia a fost. Situația e asemănătoare cu 1918. E realizabila unirea.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu.
Basarabia e ținta lui directa. De unde știi asta? Visezi?
Moldovenii sa aleagă. Care moldoveni, că nu vor toți unirea?
Noi suntem țară NATO, nu facem ce vrem noi.
Așa s-ar face dreptate istorica. Dreptatea cui?
Situația e asemănătoare cu 1918. Nu este deloc.

| Sisiwieuc9 explică (pentru sadrian46):

Pai dacă Putin nu atacă Moldova după Ucraina, risca sa piardă sfera de influență acolo. Deci, chiar daca în mod miraculos ar cuceri Ucraina, fără Moldova și Georgia ar fi o victorie pirrica

| sadrian46 a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu riscă să o piardă influența în Moldova, căci o are deja. Ucraina nu este nevoie să o cucerească toată, că e mulțumit pe ce a pus mâna deja. iar rusul pe ce a pus mâna, nu mai lasă.

| J0B0MAT a răspuns:

Singurii care se opun sunt rușii din Moldova și câțiva moldoveni pro-ruși îndobitociți. Unirea va fi posibilă când rasa asta nenorocită va fi îngenuncheată.