| RAY a întrebat:

Nu credeti ca e important sa stim in ce forma de creator credem? Poate unii sunt deisti,panteisti,agnostici, atei dar nu stiu inca unde se regasesc ei, astfel am scris mai jos.

Deismul este o orientare filozofică-religioasă din secolele XVII-XVIII, care recunoștea existența lui Dumnezeu numai ca o cauză primară, impersonală a lumii, negând ideea întruchipării lui Dumnezeu într-o persoană și teza intervenției acestuia în viața naturii și a societății.

Panteismul este o concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga materie și universul.
Atât concepția panteistă cât și cea deistă au în comun crezul în existența divinității, respectiv a lui Dumnezeu, însă concepția panteistă susține că Dumnezeu este prezent în tot, identificându-se cu materia și universul, cu propriile sale creații, fiind schimbător și imperfect, spre deosebire de concepția deistă, care consideră că Dumnezeu a creat lumea, ulterior asistând impasibil la procesul de evoluție al acesteia.

Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

36 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum nu?
Odată ce te declari ateu, ești deja "încadrat".

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ateismul este o lipsa de doctrina, dogma, credinta

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Nu prea pare, Universul este incredibil de haotic, natura e crudă, viața a apărut numai pe o singură planetă și poate numai pe cateva altele, formele de viață evoluează prin eliminarea altor indivizi, natura omului este una destul de sălbatică și animalică, iar cumva lui Dumnezeu nu îi pasă de războaie, foamete, boli, dezastre naturale, tortură, sclavie, abuz de copii, abuz de animale, poluare etc. Cam singurele explicații pe care Dumnezeu le are pentru asta este că fie nu îi pasă de noi, fie e un psihopat și îi place ceea ce vede, fie nu există. Altă alternativă nu prea văd.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

"Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va inspaimantati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intample. Dar sfarsitul tot nu va fi atunci. " - Biblia

Dupa cum scrie, TREBUIE sa se intample. Nu stim de ce, nu tine de competenta noastra sa stim de ce sau sa-L judecam pe Dzeu.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Asta nu sună ca un Dumnezeu prea iubitor și bun.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Ateismul nu inseamna ca dumnezeu nu exista si e lipsa credintei in dumnezeu sau alti zeii, asta incercam sa-i explic