| Mario1994 a întrebat:

Nu mai inteleg medicina asta, medicii degeaba ca lucreaza in domeniul asta, cum naiba cand un om e bolnav si ii e rau, nu poate sa manance, e internat la spital si ii da tot felul de medicamente, dupa 3-4 zile moare, analizele i-au iesit bune, nu-i inteleg pe medicii astia. Trebuie sa fi avut ceva un om. Eu cred ca multi medici vor sa lase multe vieti nevinovate sa moara asa ca gunoi, nu le pasa de sanatatea lor. Vor doar bani, pot fi si psihopati sau criminali, nu-i inteleg deloc! Medicina asta deja exagereaza! Nu sunteti in stare sa salvati multi oameni, sa va vina soarta si voua cand o sa muriti! Medici prosti cu diploma. Se mai da spaga pentru a trece examenele la medicina si licenta falsa, plus ca ajungi medic fara experienta! Rusine!

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Asta este medicina din Romania,, dai banul si esti tratat, nu dai banul si mori cu zile intr-un potop de ignoranta. Sunt putini doctori care isi fac meseria asa cum trebuie/

| PersonajFictiv a răspuns:

Exact,sunt niste dobitoci,ca la noi,nu cred ca e nimeni.
Mai ales distrusii aia care permit chestiile astea ( sa-i treaca pe altii la examen pentru bani,nu se gandesc ca promoveaza posibili criminali ),
Niste animale, degeaba au minte, nu o folosesc, iar constiinta nu mai e ascultata deloc.
Multi sunt medici pentru ca suna bine sa zici ca " sunt medic ", nu din pasiune pentru meserie, sau intentia de a face cuiva viata mai buna.Niste animale primitive,a evoluat tehnologia,dar dam inapoi ca si oameni.
Majoritatea iubesc banii mai mult decat orice altceva, nu le pasa decat de ei, sunt aroganti si fara minte.
Senatorii la fel, altii care au functii doar pentru bani, sunt si buni probabil, dar sunt foarte putini.

| AdelaElena88 a răspuns:

Iti inteleg indignarea, insa de un lucru sunt sigura: ce om bolnav tampit la cap isi rupe capul 6 ani din viata plus inca vreo 4 -5 pentru a deveni specialist ca sa omoare pacienti( poate doar un psihopat).Mai bine devenea criminal, ca nu iti trebuie 11 ani de scoala, si sa bagi bani grei in facultate. Eu nu cred ca medicilor nu le pasa, ci cred ca sistemul e facut prost: medicii sunt extrem de solicitati si repartizarea sarcinilor nu se face cum trebuie, plus ca la noi e o birocratie care ajunge sa te tampeasca; nu poti sa mai functionezi normal cand ai pe cap atatia pacienti, fiecare cu problemele lui si garzi peste garzi, iar foarte multe asistente, sincer, sunt degeaba pe acolo. Toti medicii buni pleaca din tara, pentru ca nimeni nu se incumeta ca dupa 6 ani sa muncesti la cuca macaii pe un salariu de portar. Cei care sunt buni si au ramas sunt extrem de putini( niste oameni putin masochisti dar pe care sincer ii admir pentru curajul pe care il au) Mai sunt si medici la privat, unde conditiile sunt incomparabile cu mizeriile din spitalele de stat. Nu sunt de acord cu spaga, nu e normal, in tarile civilizate nu e asa. Nu sunt de acord nici sa intinzi buzunarul halatului asteptand spaga de la un om bolnav si cel mai probabil si sarac, insa nu ii blamez pe medicii nemultumiti de salarii si de conditiile de munca care asteapta poate un pic mai mult respect din partea pacientilor. Problemele sunt multe, insa nu mai arunca cu noroi in medici.Asa e, nu toti sunt buni, si nu toti se pot numi cu adevarat medici, insa eu nu as arunca cu vorbe, mai ales daca nu as stii cum sta treaba cu adevarat. Cel mai frumos ar fi ca medicii sa fie platiti la adevarata lor valoare, ca sa nu mai astepte nici macar o spaga de 10 lei, pentru ca nu mai au bani nici de taxi (am citit pe un blog chestia asta si am ramas masca cata bataie de joc exista)In concluzie, ce pot sa iti spun... Daca iti poti permite consultatii la privat, atunci e foarte bine. Nu mai generaliza asa, iti inteleg indignarea, daca gandeste putin la rece.Nici eu nu m-am gandit, pana cand am realizat ca imi doresc sa fiu medic intr-o zi(sper sa ma ajute bunul Dumnezeu) si m-ar intrista enorm sa stiu ca am muncit atatia ani ca sa aud ca se vorbeste asa despre mine sau despre colegii mei care muncesc.O seara faina!