| delutza13 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac :am certuri in familie simt nevoia sa fug de toti si sa ma omor. Nu mai suport nimic am ajuns sa cred ca cel mai bine ar fi sa ma omor.

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Crezi foarte prost si eu am fost in starea asta. Eram innebunit. Lasa ca dupa o vreme trece o sa fie cateva saptamani, luni mai grele dar o sa treaca trebuie sa fii tare si o sa treaca. Nu este dracul chiar asa de negru precum ai crede. Incearca sa te calmezi si sa nu te mai gandesti la suicid si chestii din astea. Suicidul este un gest de dispret si de slabiciune si nu cred ca esti tu esti atat de slaba. Incearca sa te plimbi mult alaturi de o persoana in care poti avea incredere si sa vorbesti cu ea sa te descarci. Nu este o solutie sa te omori aia o fac oameni lasi si carora le este frica sa infrunte viata asa cum este ea. Daca ai posibilitatea mergi la un psiholog si vorbeste cu el sa te sfatuiasca. Asta nu inseamna ca esti nebuna inseamna ca ai unele probleme pe care nu le poti trece singura. Si spune -mi si mie cati ani ai ca eu cred ca ai undeva intre 13 si 17 ani.

11 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Sa stii ca toti au mici sau mari dispute in familie dar, nu inseamna ca toti se gandesc la moarte sau ca celor dragi le-ar parea bine daca ti s-ar intampla ceva rau
trebuie sa fii tare si sa fii mai distanta de probleme din casa pentru ca sa nu te mai gandesti la moarte
succes

| Parintele a răspuns:

Si daca mori ce crezi ca rezolvi? Mai bine spune parintilor tai ce ne-ai spus aici noua.Sau muta-te la o bunica..etc.Sau suna la politie cand se cearta.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu face prostia asta! vei lasa multa durere in urma! si eu am avut fff multe discutii in familie, dar nu m-am gandit niciodata la asa ceva.in timp se vor rezolva probleme pe care ii ai tu cu parintii tai! si vei scapa de gandul de sinucidere.cand vei fii mai mare si te vei gandi la ce vroiai sa faci in trecut nu iti va veni sa crezi! Stai cuminte si totul se va rezolva.

| Bunicul62 a răspuns:

Repede gasesti solutia sa te omori bravo nepoata mosului pai daca toti cind dadeam de necaz puneam latul de git si luam furadan ca proasta aia ce ne faceam,ca se umplea iadul cu prosti si faceau dracii scandal. Nici vorba sa spui ca faci si tu o amarita de Sf Cruce ca este sub demnitatea ta,sa zici tu un Tatal nostru da de unde ca nu ai auzit de el, sa dai cu nasul la Biserica vai de tine ca Biserica este mare si se surpa cind intri tu Sa stai de vorba cu Parintele ptiu ca ajungi de risul gastii, Pai tu ce ai vrea? Rugaciuni sa spui nici atit ca in mintea ta crezi ca Dumnezeu e surd si mut ca nu vorbesc cu tine Sf Icoane.Rau fata mosului ca nepotii mei si dupa ce o iau pe spinare ca indeamna la rele de nu ii pot razbi cu vorba buna ci numai cu 2-3 nuiele si ologiti nu uita sa se roage si sa ii multumeasca lui Dumnezeu ca nu au capatat mai multe. Pune mina la rugaciuni ca ai casa transf in iad si iadul il dai afara cu rugaciuni si Sf Cruce ca nu se atirna dracii de mina ta sa nu o poti duce la frunte si sa te insemni

| Onutzu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa privesti latura pozitiva a lucrurilor.Nu uita ca ai o singura viata si merita traita din plin.

| ingrijitoare a răspuns:

Persoanele din familie controlate de medici sau alta chirie pentru tine.

| nena78 a răspuns:

Si eu am avut tendinta asta de foarte multe ori, dar m-am gandit ca asa nu rezolv nimic si imi voi lasa fetita singura.Inainte de a face asa ceva mai gandeste-te...nu ai sa rezolvi nimic cu sinucierea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta e singura ta solutie...cam lasa de gandit.Gandeste pozitiv.Crezi ca moartea le rezolva pe toate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti trecem prin momente foarte grele pe tot parcursul vietii.boli, neintelegeri sau dezamagiri. dar trebuie sa ne gandim la viitor, viata este grea, dar are si frumusetile ei. daca ai fi suferit de o boala terminala ar fi fost extrem de greu, dar neintelegerile intotdeauna se rezolva. exista mereu o cale de reconciliere.incearca sa te indepartezi de discutiile inutile, fa lucrurile cu cap, nu te arunca in situatii pe care nu le poti controla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu fix aceiasi problema ca si a ta, si te inteleg perfect.nu stiu ce sa zic,, e prea mare resposabiliatetea ca sa te sfauiesk cu ceva, fiindk nici eu nu stiu ce as face...

| delutza13 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date si va anunt ca am trecut peste greutati si acum am si cativa prieteni ceea ce inainte nu se intampla.:*