| WallzRUp a întrebat:

Nu toată lumea știe de existența României, dar cred că toată lumea a auzit de Transilvania.

Voi ce părere aveți despre faptul că a ajuns o regiune să fie mai cunoscută decât țara din care face parte?

Daca îi întrebi pe străini de Moldova, Dobrogea sau Oltenia, marea majoritate se vor uita la tine ca la mașini străine.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu iti garantez ca daca intrebi 100 de americani majoritatea o sa iti zica ca au auzit de Transilvania si habar nu au ce e aia o Romanie.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar sti un strain de Oltenia?
Stiu de Transilvania ca e bine marketata in turism

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru suntserios):

Amza Pellea și "Nea Mărin Miliardiar", desigur!

| suntserios a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sunt absolut sigur ca hoarde de englezi si nemti s-au uitat cu pofta la Nea Marin.

| Holiday a răspuns:

Si orasul Dubai e mai cunoscut ca Emiratele Arabe Unite. Culmea e ca sunt destui care cred ca Dubai e o tara.

| J0B0MAT a răspuns:

Sunt români care nu au auzit de Transilvania, de străini nici nu mai zic.Sigur că nu va ști toată lumea de țara noastră, nici noi nu știm de existența tuturor țărilor de pe glob.
Nu știu pe ce te bazezi când spui că Transilvania e mai cunoscută decât România, pentru că pe ceva dovedit concret
nu cred.
Că e cea mai cunoscută regiune internațional cred, asta datorită legendei lui Dracula care a făcut ca numele să apară în multe filme, seriale, documentare internaționale.Dar în ele se menționează și numele țării, deci cei care știu despre Transilvania, majoritatea pe puțin, știu și despre România.

| Koba12345 a răspuns (pentru suntserios):

Transilvania a devenit cunoscut mondial datorita cartii de fictiune a lui Bram Stoker dupa care exista filme si animatii fara numar, dar crede-ma ca Romania e celebru mondial inclusiv in SUA- pana si la mexicani le e frica de interlopii romani

| SummerOfLove2020 a răspuns (pentru suntserios):

Eu iti garantez ca majoritatea aia sunt democrati si nu au auzit nici de Transilvania, nu doar de Romania

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Eu iti garantez ca daca intrebi 100 de americani majoritatea o sa iti zica ca au auzit de Transilvania si habar nu au ce e aia o Romanie.

| mODIN a răspuns:

Nu stiu daca Transilvania chiar e asa de cunoscuta ca regiune. Cred ca asta e doar un mit pe care l-am inventat noi, ca suna bine si ca ne place Dracula de Bram Stoker.

La fel si 'Olanda' e mai cunoscuta ca 'Tarile de Jos', la noi cel putin, desi e doar o regiune, nu toata tara.

Sau, cum a mai zis cineva, Dubai e mai cunoscut ca Emiratele.

Dar ma si indoiesc ca Romania ca tara e chiar asa necunoscuta, de fapt.

| WallzRUp explică (pentru mODIN):

Da, România e cunoscută, în Europa!
Dar ia du-te tu în Africa, America de Sud sau chiar și în Asia, și întreabă lumea dacă au auzit de România!
Îs curios câți dintre ei o să-ți zică "da".

| mODIN a răspuns (pentru WallzRUp):

Intreaba-i dupa daca de Transilvania au auzit laughing