| apaplata_7449 a întrebat:

Nu vi se pare o prostie faptul ca daca faci in alta tara scoala de exemplu in Anglia si vi dupa aia in Romania nu ti se recunoaste scoala? chiar daca acol ai facut la o scoala destul de buna...adica sa fim seriosi de ce cred ei ca aici se face ATATA scoala ca pana la urma elevii tot raman cu nimica daca ne uitam la rezultatele de la bac de anul acesta(dar pot sa spun si din experienta mea pentru ca aici se fac multe si deodata nu te axezi pe nimica si la urma iti dai seama ca cel mai multe stii doar acol unde ti-a placut materia.eu am gatat a 9 acum). La mine ar fi o posibilitate sa ma mut in anglia si pe bune mi-e frica ca poate o sa trebuiasca sa ma intorc si aici nu se recunoaste scoala.Nu credeti ca ar trebui sa se faca ceva in legatura cu treaba asta?

Răspuns Câştigător
| mihai_2762 a răspuns:

Sincer sa fiu am trecut printr-o experienta din asta numai ca eu am facut clasa a 12-a in belgia si directotul de acolo la sfarsit de an mi-a spus ca trebuie sa repet anul scolar pe care tocmai il terminasem din motiv ca corespondeau profilele intre ele adica eu in tara am fost profil mate-info si acolo am fost mate-6 ore pe saptamana si am preferat sa ma intorc in Romania si sa fac clasa a 12-a si acum sunt foarte bine sunt plecat cu bursa intr-un stagiu de practica in anglia si e super bine

5 răspunsuri:
| Mihaitsa22 a răspuns:

Cum adica nu ti se recunoaste scoala? Asa ceva eu inca nu am auzit... e diferenta, intr-adevar intre tari in ceea ce priveste educatia dar stai linistita, daca vrei sa te transferi la o scoala din Anglia ai nevoie de Fisa De Trasnfer de la scoala ta din Romania iar odata ajunsa in Anglia e posibil chiar sa fi avansatawinking

| Diana_2081 a răspuns:

Hey...nu am auzit de asa ceva. Chiar stiu un prieten care a facut scoala pana acum in Italia. acolo ar fi trebuit sa treaca a10a iar cand s-a intors in tara l-au primit la scoala dar in clasa a9a. La scoala in Anglia, daca te muti acum treci in a11a. Cu un an inainte.

| mihai_2762 a răspuns:

Multumesc pentru votul nefolositor dar daca ati fi foat in locul meu ati fi vazut cu ochii vostri si eu cred ca este folositor sa iti dai seama ca cel mai bine termini scoala acolo unde ai inceputo

| apaplata_7449 explică:

Bai voi nu stiti sa cititi.eu zic ca o sa ma mut si cu sigurata o sa ma intorc si inapoi in Romania asta unde nu se recunoaste scoala ce am facut-o acolo! Bai daca e intrebarea mea lasati-ma pe mine sa dau nefolositor pentru ca reaspunsurile voastre au fost mult mai groaznice decat a lui care ia-ti dat nefolositor.

| mihai_2762 a răspuns:

Multumesc foarte mult frate pentru ca mi-ai luat apararea. sa stii ca apreciez acest gest. si pana la urma este viata ta faci ce vrei poti sa ramai unde esti acum sau poti sa te intorci in Romania. eu unu m-am intors in Romania si uite ca am ajuns din nou peste granite cu facultatea ce este drep si va spun ca este foarte bine.bafta fratele meu si sa auzim de bine din partea ta.succes iti urez!