| anonim_4396 a întrebat:

O aventura a unuia dintre parteneri poate duce la schimbari benefice relatiei? Cum considerati?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da, poate, atata timp cat totul se joaca cu cartile pe masa. Adica aceste lucruri (exclusivitatea, eventualele atractii extra-cuplu, sentimentele) sa fie negociate in cuplu. E greu sa gasesti parteneri pe aceeasi lungime de unda, daca vrei o astfel de relatie, insa, cu intelegere, se rezolva. Cum spuneam, relatiile sau atractiile fata de persoane din exterior pot imbogati persoana, ii pot debloca anumite nevoi si o pot ajuta sa fie mai echilibrata in cuplu. Daaar, desigur exista o conditie, cuplul originar sa ramana pe primul loc. In momentul in care te indragostesti de cealalta persoana (daca), ii spui partenerului initial si fiecare pe drumul lui. In concluzie, poti jongla cu experientele sexuale, de comunicare, de intimitate, insa nu cu sentimentele. Cel putin, eu asa cred.

8 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Benefice, day dreaming rareori

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si da si nu! Nu se poate da un rasp asa, ca la 2+2=4! Depinde foarte mult de personalitatea lor, motivul care adus la aventura, ceea ce vor ei mai departe, cum s-a aflat, vechimea relatiei si alte mize - economice, sociale, materiale - sau de alta natura! Uite un exemplu adiacent: unul si una, dintr-o secta, au fost obligati sa ia fiecare pe altcineva! Si ei, ca sa se razbune, se intalnesc pe sestache, si si-o pun, ba in masina, ba la marginea padurii ba aiurea... repede, iepureste! Si asa, sufera 4, si de ce?! pentru ca 4 parinti habotnici si materialisti si egoisti, nu au tinut cont de ceea ce simteu cu adevarat copiii lor, si le-au calcat sentimentele si demnitatea in picioare, sub amenintarea dezmostenirii! Cine si ce a castigat?! AUD?

| Mya a răspuns:

Unii psihologi sustin acest lucru...atata timp cat nu apar sentimente in acea aventura, banuiesc ca da. dar este un risc, fiindca de cele mai multe ori sfarsesc prin a-si parasi partenerul, indragostindu-se de cealalta persoana.

| selef a răspuns:

Nu prea cred de obicei schimbarea care intrevine este despsrtirea, in cazuri mai rare o reevaluare a relatiei si continurea ei in anumite conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce aventura? Fii mai explicita. Escaladarea muntelui? Everest, Pirinei, Anzi, Bucegi, Ceahlau, sau muntele lui Venus? tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti spun prima experienta. Ddupa primul contact mintea se divide. O parte vrea cu partenerul de o viata, o parte vrea cu celalalt.Aici trebuie foarte mare atentie pentru ca in ambele cazuri vei avea de suferit dar relatia extra trebuiesa se termine aici. Urmatoarea relatie nu va mai avea acelasi impact psihologic in schimb iti va schimba atitudinea chiar si asupra partenerului pentru ca perseverenta este cheia succesului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit raspunsurile. si va rog sa dati dracului o definitie, dragostei.si una aventurii. o sa postez intrebarea si voi raspundeti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aminadab vezi ca esti religios si tocmai l-ai pomenit pe ala.Ca sa raspund la intrebare; Poate duce la schimbari benefice pentru ca am vazut cupluri care erau in pragul divortului si dupa o relatie s-au impacat.Eu cred ca-ti schimba total conceptia asupra vietii de cuplu oferindu-ti tocmai atunci de a vedea clar ca omul de linga tine nu e neaparat numai consoarta(ul)ci are aceeasi deschidere spre libertinism la fel ca toti toti