| Mirceainteleptul a întrebat:

O cam lalaie cu deficitul de politisti, jandarmi in tara de 10 ani ce facem ca daca tot bagam miliarde de politisti si jandarmi care nu produc, restul tarii ce facem? dam banii cui nu produce si astia care produc sunt batuti la prosteste.

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Da,sunt cam inutili.
Jandarmii, nu stiu ce mai cauta locala pe strazi...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când bat la proteste, o fac degeaba? De forțe de ordine este nevoie. Pentru asta este nevoie de bani. Așa că nu facem, că nu facem eu și tu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politistii si jandarmii tin de siguranta. Inca avem sute de localitati tranzitate de drumuri importante, in care exista cate un singur post de politie, cu 3-4 angajati, care nu au cum sa acopere toata activitatea (birou, patrula, rutiera, apeluri 112). Se intampla de exemplu sa ai un accident minor intr-o comuna din asta pustie, si sa trebuiasca sa revii a doua zi intre 8 si 17, ca sa faci o constatare banala. Revii a doua zi si stai 3 ore sa se intoarca agentu' de pe teren.
Cat despre "produs", te inseli. Politia si Jandarmeria aplica foarte multe amenzi, si chiar se asigura de plata unor taxe (asigurare, rovinieta). Deci, aduc bani la buget.
Nu 'produc' pentru PIB, dar pentru stat, da. Iar cetateanul de rand are la cine apela, cand vecinu' face scandal, de exemplu.