| anonim_4396 a întrebat:

O chestie interesantă am întâlnit: elevi de nota 10 în școală/liceu/facultate care când dau piept cu viața, clachează, pe principiul "început promițător, sfârșit tragic".
De ce oare?

Răspuns Câştigător
| Dariaa90 a răspuns:

Nu este obligator, totul depinde de personalitate, caracter, etc. Sunt mulți care au fost doar de 10, șefi de promoție, și au ajuns f bine in viața. Sunt prea mulți factori la mijloc.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Notele din scoala nu prea au legatura cu viata.
Totusi, elevii de nota 9-10 pe care i-am cunoscut, au ajuns ok. Daca nu "sus", cel putin duc un trai decent.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca aveau talent la invatat doar la materii si atat, nu se descurca in viata, sau materiile alea de 10 nu ii ajuta in viata, nu se cauta meseriile alea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că îi scoți dintr-un mediu în care și-au petrecut ani de zile ca într-o bulă de școală - învățat - somn și dintr-o dată află că au nevoie de mai mult de un program după care să tocească pentru a fi adulți laughing + cred că e șocant să afli că nimeni nu te întreabă ce note ai avut în școală în viața de zi cu zi.

Ah, și încă ceva, foarte mulți au note mari doar pentru că sunt pupincuriști big grin

| mentholinks a răspuns:

Pai ca nu mai intalnit pe mine.

| VoidEternal a răspuns:

Cred ca daca faci o comparatie intre cei care au avut note foarte bune si nu au o cariera de succes sa zicem, pe de o parte, si cei care au avut note medii sau mici si sunt in aceeasi situatie de cealata parte, cei cu note medii vor fi mai multi. Nu e important neaparat faptul ca au note mari, dar de regula ei au un mindset bun, sunt muncitori, au simtul responsabilitatii, inteleg munca si stiu ca pentru a avea rezultate, e nevoie de efort.

Cred ca cei cu note foarte bune care nu reusesc, sunt mai degraba cazuri exceptionale. E adevarat ca notele bune si inteligenta in general, nu garanteaza succesul in viata. Pot aparea alte probleme care suprascriu sau surclaseaza capacitatile intelectuale, (fie ca e vorba de traume, anxietati sau alte disfunctii de ordin emotional), dar e important sa le ai si de cele mai multe ori inseamna un inceput bun.

| Emma30555 a răspuns:

Elevii foarte buni la învățătură de regula ajung sa facă o facultate apoi au un job bun sau mediocru în cel mai rău caz. Sa clacheze sau sa ajungă ratați nu prea am auzit, decât dacă nu au alte probleme personale.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca in viata este de multe ori despre cine stii si nu ce stii!

| Pnin a răspuns:

Nu stiu. In liceul meu, cei de 10 ridicati in slavi de profesori au luat note destul de proaste la bac, nu au reusit sa termine facultatile incepute (asta daca le-au inceput). Majoritatea lucreaza in comert. Elevii de 7-8 au facut mai multe

| RickAstley69 a răspuns:

Deoarece ei au învățat la școală, mai ales la liceu, materii inutile pentru viata de zi cu zi, dar să stie cum funcționează banii, chiar să comunice, nu sunt in stare, ei cred, că acțiunea de a învăța are loc doar cu un mentor in față, profesor, dar viata e complet diferită. Elevii cred, că ei merg la facultate, iau o diplomă, se angajează si gata, dar nu vor fi in stare să se integreze in societate, in colectiv.