| anonim_4396 a întrebat:

O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium, oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti, singuratatea e grea, dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita. E frumoasa, cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu, sunt optimisti, sunt mai sanatosi, parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa. Mi- as dori si eu sa fiu asa, dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist, sau Secretul vietii pe pamant), si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, va rog sa-mi spuneti.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

5 cuvinte nu sunt de ajuns pentru a justifica acest gest necugetat. Ce conteaza daca nu crezi in Dumnezeu? Bun, esti ateu.Si? Viata nu poate merge mai departe. Poti crede in absolut cine vrei tu, in absolut oricine insa sa nu stii sa iti pretuiesti viata e un pacat capital.Nu fata de Dumnezeu.Ci fata de tine. Buna, rea nu tine de tine sa ti-o iei.Primesti lovitura dupa lovitura stragi din dinti si mergi mai departe.Razi,plangi nu conteaza. Pici, te ridici cui ii pasa? Exista motive infinite pentru a-ti aprecia unicitatea fiintei si repectiv a vietii pe care ai primit-o

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AdeLina a răspuns:

Stii de ce se numeste credinta? Ca sa crezi fara sa ai nevoie de dovezi. Nu ar trebui sa te iei dupa tot ce vezi la televizor
Dumnezeu nu are nevoie de motive ca sa ne ajute, asa nici noi nu avem nevoie de motive ca sa credem in El. Cel putin eu cred, si ma simt foarte bine asa.
Daca nu crezi in Dumnezeu, niste documentare stupide nu vor schimba nimic. Viata intr-adevar este si frumoasa si urata, dar totusi e viata. Ar trebui sa privim partea buna a lucrurilor, in loc sa ne plangem toata ziua. Sa ne imaginam cum ar fi daca am fi nebuni, orbi, surzi sau am avea alte handicapuri, daca am cersi la colt de strada. Avem noroc de o viata frumoasa si decenta si habar n-avem sa profitam de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca si-a pierdut si ultimul neuron, mai mult ca sigur avea probleme psihice.Cat despre documentre care atesta existenta lui dumnezeu, nu exista asemenea documentare.Interpretari sunt, documente despre apostoli sau relicve religioase deasemeni, exista, dar despre dumnezeu ma indoiesc ca ai sa gasesti ceva. Ca tot a inceput trimistrul doi eu ti-as recomanda cartile care intra in programa scolii si sa fii perseveranta, te vor ajuta sa fii puternica, sa lupti pentru o minte mai deschisa si sa iti deschizi un drum in viata.

| Slavic a răspuns:

Există Dumnezeu? Am găsit foarte interesant faptul că se acordă atât de multă atenţie acestui subiect. Ultimile statistici spun că peste 90% din populaţia lumii de astăzi crede în existenţa lui Dumnezeu sau a unei puteri superioare. Totuşi, discuţia este cumva generată de cei care cred că Dumnezeu există în dorinţa de a demonstra că El există cu adevărat. În ceea ce mă priveşte, cred că discuţia ar trebui să aibă o direcţie cu totul opusă.

| Cretzule a răspuns:

Ok daca nu crezi asta este dar cand vei muri sti unde te vei duce?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Toţi sinucigaşii au probleme psihice pentru simplul fapt că nu le mai funcţionează instinctul de conservare (rings any bells?).
Cât despre credinţă. Ce pierzi dacă crezi în Dumnezeu şi el nu există? Abia vei fi mai bun în viaţă...de documentare nu ştiu, dar îţi voi lăsa două melodii hip-hop care să te mai binedispună...
Cât despre răutate şi indiferenţă. poţi începe să faci lumea mai bună schimbându-te pe tine, nu?:)
http://www.trilulilu.ro/PUMas9004/876cbddbd66b5c
http://www.trilulilu.ro/sector/f91d2592ceb915

| CaliforniaLove a răspuns:

Toti murim, ce rost mai are sa ne sinucidem?

| danutzsan a răspuns:

Pentru a crede in Dumnezeu nu ai nevoie de dovezi, de anumite filme documentare. Eu am o vorba care spune mult : daca te rogi si Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic. Dar daca nu te rogi si Dumnezeu exista, pierzi mult.

| alisaaa a răspuns:

Poate singuratatea a doborat-o, cand vezi pe cineva ca se distreaza langa tine si tu esti singura, cum te-ai simti? cat despre biletel cred ca si-a spus ca mine ca Dumnezeu nu exista pentru ca pentru ea nu a facut nimic sa se simta mai bine si aici nu ma refer la bani, ci la o persoana care sa fie alaturi de ea mereu.eu mi-am pierdut credinta dupa ce a murit bunica mea, adica ma rugam foarte des si mergeam si la biserica in ultima vreme si ea era o fire foarte credincioasa, dar totul a fost in zadar, dupa o luna de cand am fost cam obsedata de biserica a muritstraight face, si atunci cum sa crezi ca exista dumnezeuthinking, pentru ca exact atunci cand te rogi sa iti dea putere sa treci peste ceva cu ajutorul cuiva pe care sa-l intalnesti curand si sa iti fie aproape mereu, tocmai atunci constati ca esti singur. dar totusi NU AR FI TREBUIT SA FACA ASTA, eu cand ma simt aiurea ascult muzica si deviza mea e :daca nu traiesc sa ii incant pe alti atunci traiesc sa le fac viata un cosmarlaughing), si asta ma reda realitatii crude.
cat despre dovezi, nu cred ca exista 100%, si eu mereu ma intreb daca istoria ne-a spus ca primul om a evoluat din maimuta si religia ca primul om a fost adam dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu, atunci ce ar trebui sa credem? ca dumnezeu e maimuta? meereu ma intreb chestia care e adevaratabig grin