| Shadow136o a întrebat:

O întrebare ciudata, dar cum as putea sa îmi întăresc psihicul?
Adică, recent am avut o cearta cu niște persoane și în timp ce ma certam sa zic asa, simțeam cum fierbe sângele în mine, simțeam cum ma înroșesc la față și ma pierdeam printre cuvinte, iar după cearta, cam toată ziua m-am simțit abătut, deranjat de ce s-a întâmplat, mi-a ajuns cumva la suflet fara sa vreau și am avut o stare nasoala. Eu de fel nu ma cert, rareori chiar, de bătut nu m-am bătut niciodată și de fel sunt o persoana calma... Dar as vrea sa ma învăț sa nu se mai ducă la suflet tot ce se întâmplă.

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Invata sa meditezi. Ai destule clipuri pe Youtube, o carte buna pe care ti-o recomand e "Meditatii" de Marcus Aurelius.

Cu ce te ajuta? Cand inveti sa faci asta, inveti practic sa iti controlezi gandurile, nu ele pe tine.

| frateletudor a răspuns:

Nu te consuma, nu fi prea preocupat de treaba asta; fii calm, tocmai asta te-ar ajuta: chiar dacă schimbi câteva cuvinte contradictorii cu vreun individ, dă-ți seama că și ăla are tot o pereche de ouă între picioare, și ăla are gustul dominației asupra altora, mai pe scurt: respectivul e și el un om cu calități și defecte, cu atuuri și slăbiciuni, cu sentimente și gânduri. Prin urmare el face ceea ce face și spune ceea ce spune, nu pentru că tu ești într-un anumit fel, ci pentru că așa e el.

Asta se aplică tuturor oamenilor (indiferent de rasă, sex, etnie, apartenență socială, etc.)

| ennanananna a răspuns:

Incearca sa fi mai dur, sa te uiti in ochii persoanei, iar pierdutul intre cuvinte este rusine, ar trebui sa vorbesti cu niste prieteni sa te caleasca cu rusinea si stresul

| frateletudor a răspuns (pentru ennanananna):

Mi-a plăcut asta, sincer: să te călească prietenii.