| RAY a întrebat:

O persoană fără venit este chemată cică in instanță pentru neplata,cum va putea plăti? A doua tâmpenie,cică persoanele fără venit trebuie sa plătească asigurarea medicala? De unde să aibă banii,mai vad oameni ai străzii amendați de unde mă sa plătească, trăim Intr o țară de clovni

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In instanta pentru neplata sunt chemati cei care consuma (ceva) si nu achita.
Persoanele fara venit nu sunt obligate sa incheie contract de asigurare medicala, iar daca nu incheie contract, bineinteles ca nu vor avea de plata, dar nici nu vor avea acces la sistemul medical, decat in caz de urgente critice. Mi se pare absolut normal, in orice tara este la fel. Ba chiar, in alte tari platesti si urgentele.
Amenzile sunt rezultatul unor incalcari impotriva comunitatii, este normal sa fie penalizate. Daca se aduna amenzi neplatite, se poate alege pedeapsa "munca in folosul comunitatii", printre altele.

Tara noastra are legislatia prea blanda, iar politia este inca prea timida. In alte tari este mult mai stricta treaba, iar rezultatul este foarte bun, acolo exista disciplina.

| Mosotti a răspuns:

Nu e deloc normal cum zice NoTurbinaNoGood, ala e inumanism ce zice el si e intalnit in SUA. Deci nu e deloc in toate tarile asa cu sist medical cum zice el.

In Germania toti au acces la sist de sanatate in mod egal, si oamenii strazii au asigurare platita de stat si au acces la full services ca si ceilalti. Si nu doar in Germania.

Si mi se pare normal, ca nu aiurea au ajuns asa, o problema au ei.
Ca toti condamna dar nu le cunoasc viata.

La instanta cei fara venit nu platesc nimic, ori ii baga la parnaie daca fac fapte penale, ori ii pune sa faca munca in folosul comunitatii.
Nemtii au cap, noi nu avem, suntem praf.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca sunt persoane fara venit care traiesc bine pentru ca daca nu ar trai bine si-ar lua un job. Ideea e ca nu au venit dpdv legal. Sunt oameni care au afaceri pe numele altor persoane, care se ocupa cu negustoria sau altele de genul, care lucreaza la negru, care au bani de la un sot, o ruda etc. Si anaf ul stie asta asa ca daca vor sa beneficieze de sistemul medical trebuie sa plateasca asigurare medicala care e mai ieftina decat a altor categorii de oameni, parca era in jur de 1500 lei pe an. Dar daca platesti de prea multe ori asigurarea asta, la un moment dat anaf ul te intreaba de unde ai banii daca tu nu ai venit si din ce traiesti, deci nu te lasa la nesfarsit sa fentezi sistemul. Pana la urma nimeni nu scapa de taxe la stat

| alondrakiss a răspuns:

Pai cum sa plătească? I s-au făcut proceduri medicale în spital?

| RAY explică (pentru alondrakiss):

Asta e legea, nu are importanta dacă ești sănătos și nu ai nevoie de ei

| Furnicuta000 a răspuns (pentru RAY):

Nu esti obligat sa platesti asigurare medicala, ai inteles tu gresit. O platesti daca vrei. Stiu multi oameni fara asigurare

| RAY explică (pentru Furnicuta000):

Toti cetatenii sunt obligati sa faca dovada platii contributiei la Fondul de asigurari sociale de sanatate daca vor sa beneficieze de serviciile medicale pentru care au cotizat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru RAY):

Nu e nimeni obligat. Daca platesti asigurare beneficiezi de servicii medicale, daca nu platesti asigurare nu beneficiezi. Nu conteaza ce ai facut inainte. Daca tu nu vrei sa beneficiezi de asigurare nu te poate obliga nimeni sa platesti. Ma refer la cei fara venit. Mai bine intreaba-l pe domnul ioandelasal ca sa ne lamureasca exact ce si cum