| MZc a întrebat:

O sa incep sa lucrez la o patiserie/pizzerie doar ca nu le am deloc cu matematica, respectiv cu datul restului. E aiurea daca o sa calculez pe telefon? big grin

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este aiurea. Aiurea pentru cine? Doar iti faci treaba. Plus ca nici nu se uita aia ce faci tu acolo.

Iar pe parcurs o sa inveti de la sine, nu este chiar asa de greu. Fa exercitii acasa. Numai sa ai grija sa nu le dai mai mult sau ei sa ii dea prea putin.

Mult succes iti doresc! ^_^

| MZc explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc happy
Am incercat sa fac exerciții. diverse metode de dat rest, dar nu ma duce deloc capul la matematica laughing)... Este si primul meu job si o sa am emotii si nu pot risca sa dau restul gresit big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru MZc):

In primul rand nu mai zice ca nu te pricepi, adica tie. Fii sigur/a pe tine de ceea ce faci, impune-ti ca deja stii si totul o sa fie bine. Si chiar asa o sa si fie.

Este normal sa ai emotii, dar o sa reusesti. Cu rabdare inveti oricewinking

| Catrice a răspuns:

Multe patiserii au calculatoare știi tu, d-alea mici.

| PainTech a răspuns:

Casele moderne de marcat iti socotesc singure. Tu trebuie doar sa stii sa numeri banii.

| Ineys a răspuns:

Nu stii adunarea si scaderea?

| GoldenZenith a răspuns:

Nu e greu sa stii. Eu am lucrat in domeniul vanzarilor directe si nu aveam o casa de marcat care sa imi arate cat rest trebuie sa dau si trebuia sa calculez eu, dar dadeam restul intr-un anume fel. Iti dau un exemplu:

cineva a cumparat ceva in valoare de 32 de lei si mi-a dat o bancnota de 100 de lei, deci trebuie sa dau 68 de lei restul. cum dau eu restul: incep cu bancnotele cele mai mici-> de un leu-> 33, 34, 35-> apoi bancnota de 5 lei->40 de lei-> bancnota de 10 lei->50 de lei si mai ramane inca 50 de lei (pe care ii dai cum vrei tu, in bancnote de 10 lei sau de 50 de lei). Nu stiu exact daca m-am facut inteleasa, dar la mine a functionat fara sa fac calcule pe telefon sau mai stiu eu cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipotetic, și dacă ar fi, să nu-ți pese de chestiile de genu. E mult mai important să nu greșești, deci e strict alegerea ta cum faci asta.

Dar nu, nu e nimic aiurea.

Nu trebuie să le ai cu matematica. E doar aritmetică de bază: adunări și scăderi.
Ar trebui să îți obișnuiești creierul cu astfel de operațiuni simple. O să îți folosească în mai multe contexte.

| Maeve a răspuns:

Daca suma totala este 20 si tu primesti 50... pui langa casa de marcat si iei bacnotele si numeri crescator. 10, 20, 30..aduni,nu scazi.