| anonim_4396 a întrebat:

Oare de unde provine numele continentului Europa?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se stie exact, is 2 teorii.

1- din cuvintele grecesti eurys si ops, care inseamna " larg ' respectiv " fata, parte larga, adica ceva mai mare.

2- Ar fi un cuvind de origine semita erebu, care ar insemna ''apus de soare" asa cum Asia tot in semita ar veni din cuvintul "asu" care inseamna rasarit de soare

Deci pentru aia din Asia mica soarele apunea peste pamintul din vest de acolo si numele" locul unde soarele apune", sau Europa.

Dar prima varianta este mai acceptata, ca vorba aia vine de la greci nu de la aia din asia mica laughing asa ca de ce sa nu tinem cu grecii nu? Eu cred ca pe ideea asta sa mers nu pe adevar.

Deci, Europa nu vine de la zeita din mitologie asa cum multi cred.

| J0B0MAT a răspuns (pentru relian):

De la cuvintele alea grecești nu se formează doar Europa.Mai degrabă l-au luat direct așa pentru că și legenda spune că numele ei a dat și numele unui teritoriu.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

M-am uitat și pe site-ul oficial. Misterul pare dezlegat.
https://historia-europa.ep.eu/ro/expozitia-permanenta/europa-prinde-forma

| relian a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sursele tale is unele asa dupa cum bate vintul.Sa crezi orice scrie pe netu asta, neam duce de ripa laughing Legenda aia era pe cand aia habar nu aveau de lume, cunosteau doar ce era pe linga ei.

Legenda spune nimic, care teritoriu, unde era Zeus, te pomeni ca umbla pe tot globu, ala umbla unde stiau oamenii, unde cunosteau oamenii, deci umbla prin Grecia, iar teritoriile cunoscute, aveau deja nume, deci n-a dat numele nici unui teritoriu, legenda se contrazice singura, asa ca nu poti lua de bun asa ceva.

Zeus din legende, umbla pe unde? Umbla doar in teritoriile cunoscute de oameni, pentru ca legendele alea is facute de oameni, aia nu cunosteau teritoriu mai sus de ei, doar tarmurile marii, asa ca nu a duso pe aia Zeus nicaeri, ba a duso pe Creta, asa ca despre ce teritoriu spui ca ar fi luat numele ei?
Creta avea nume deja, ala acolo a duso si ia traso, a mintit-o ca e singur, ca bla bla, aia s-a lasat facuta, apoi cand a aflat ca ala e insurat, a vrut sa se omoare, totul sa petrecut in Creta.Acolo sa aruncat in mare si cineva a vazut-o si a salvat-o.

Zeus probabil ar fi tinut-o daca ar fi fost buna de maciuca, dar cum femeile frumoaose doar is frumoase, nu-s asa de bune de frecat, normal ca ala o lasat-o laughing asa ca aia nu fusese dusa pe teritoriul Europeni, adica undeva in necunoascut, sa spui ca ar fi luat locu ala numele ei.

Eu iti arat alte surse, care cu asa ceva se ocupa si spune ce am aratat eu mai sus, nu is scoase de la mine, am citit si eu ce spun cei care se ocupa cu asa ceva.

Cind vreau sa stiu ceva sigur, caut o sursa de incredere, caut la cei care se ocupa cu lucru ala.

| J0B0MAT a răspuns:

Probabil din Grecia antică, de la prințesa Europa, care a fost răpită de Zeus.