Abh
| Abh a întrebat:

Observ din intrebarile adolescentilor ca atunci cand au probleme, inclusiv de sanatate, ar face orice numai sa nu fie nevoiti sa vorbeasca cu parintii pentru a le cere sfatul. De ce?

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Pentru ca nu exista comunicare intre generatii. Pentru ca parintii sunt extraordinar de "ocupati" ca sa mai fie atenti si la ce fac copiii lor si considera ca daca au mancare, haine, bani si net, e totul ok.
Ambele generatii o sa piarda mai tarziu pentru " vai, mi-e rusine, cum sa o intreb pe mama cum e cu menstruatia, lasa ca intreb pe net", " vai, nu ma duc la mama sa-i spun ca vreau sa-mi incep viata sexuala si vreau si la un ginecolog dupa, ca ma inchide in casa" sau " e, las-o/ lasa-l sa se joace pe calculator, de ce sa iasa afara, ca tot sunt atatea pericole".
Cand se va schimba mentalitatea oamenilor si ei vor deveni mai deschisi, macar in familie, lumea va fi mai buna.
Si, fetelor, nimic nu e mai placut decat o barfa micuta cu mami la o cafea.

4 răspunsuri:
| marya a răspuns:

Chiar m-ai facut sa ma gandesc...eu vorbesc cu parintii mei orice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au destula incredere in parinti. Sunt convisi ca-i vor duce la medic si atat.
Vinovatii principali sunt parintii, nu copiii. Lasa slujba si alte treburi sa-i domine, punand destul de putin accentul pe relatia sentimentala.
Partea materiala a devenit mai important, si nici copiii nu sunt dornici sa depaseasca "criza".

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca nu toti parintii sunt la fel de deschisi, ba chiar as spune ca majoritatea sunt genul la care mergi cu o problema si vii cu mai multe. Eu de exemplu nu le spuneam parintilor mei nici ce note am luat la scoala, ca luam 2 sau ca luam 10, le spuneam mereu 8. Daca le ziceam de notele mici, ar fi fost sfarsitul lumii pentru ei, dar mai ales pentru mine, iar daca le spuneam de 10 nu faceam altceva decat sa ridic inutil stafeta.