| mimitza_7330 a întrebat:

Offff... maine dau test dintr-o poezie grea si foarte lunga si din teorie la romana...ma ajutati putin cu un sfat cu un sfat cum sa invat. E poezia Calin de M. Eminescu

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Trebuie sa fie vorba despre poemul:"Calin(file de poveste); nu se intelege din mesajul tau ce anume trebuie sa inveti. Dar, presupun ca ti se va da un fragment din poezie pe care trebuie sa-l comentezi si, avand textul sub ochi, nu-ti va fi greu sa spui ce impresii ai.Nu pot sa cred ca doamna profesoara iti va cere un comentariu invatat pe de rost.Citeste teoria numai pentru a retine cele mai importante idei, pe care sa le scoti pe un caiet, in rest lasa-ti propria-ti imaginatie sa lucreze.Totdeauna am crezut ca e mai importanta o propozitie scrisa de noi insine, decat o suta invatate de la altii.Important e sa cunosti foarte bine textul poeziei.Succes!

| Good Cat a răspuns:

Incearca sa iti imaginezi despre ce e vorba in poezie ( adica imagineazati-l pe Calin la nunta sau asa ceva, nu mai stiu exact despre ce e vorba in poezie ). Eu asa faceam si mergea.

| ecristinamc a răspuns:

Eu amd at test din asta la romana si nu am reusit sa retin decat primele doua pagini.Incearca sa retii pe rand, cate doua versuri si sigur vei reusi.
Asa am procedat eu. Fa-ti in minte ca o poveste si neaparat retien ultimele si priemel cuvint ele de la fiecare vers sau macar primele.Asa sigur tii va iesi ceva.

Pupici