| chiftelutacrocanta a întrebat:

Optimistul priveste jumatatea plina a paharului sau pur si simplu nu-i pasa de jumatatea goala a a paharului? Pesimistul de ce e preocupat de jumatatea goala a paharului, masoara sa vada cat mai este pana se termina jumatatea plina a paharului? Sau la ce vrea sa se refere faza cu jumatatea goala si jumatatea plina a paharului?

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Yin & Yang.
Optimistul are entuziasm, pesimistul e realist.Dar se completează reciproc.
Cum erau desenele despre toleranță.
O față râde și cealaltă plânge, sau e serioasă.

| N0xEterniS a răspuns:

Ai 10 ani? Interpretezi chiar literal? e metafora ma. E vorba de bune si rele, pesimistul pune accent pe raul din viata pe cand optimistul vede binele prima data. Si nu neaparat viata, intreaga viata, ci si faptele/intamplarile de zi cu zi. De exemplu cineva a avut un accident, si-a rupt o mana si un picior, pesimistul : ''pff, stai decum luni intregi sa-ti revii, abia poti sa te misti...''; optimistul ''a avut un accident, dar e inca in viata''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad ce e asa de greu.Ai un pahar umplut pe jumatate cu apa.O persoana optimista va spune ca e plin pe jumatate, adica va incerca mereu sa vada partea buna a lucrurilor.O persoana pesimista va spune ca e gol pe jumatate, adica va vedea mereu neajunsurile.