| Chocolate a întrebat:

Papagalilor Nimfa le trebuie nisip?
intreb pentru ca stiam ca perusilor le trebuie sa manance ...cand se simt rau sau, nu stiu exact.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am auzit si eu ca ultimele studii arata ca papagalilor Nimfa nu le este necesar nisipul, ba, dimpotriva, le poate bloca sistemul digestiv.
le oferi cereale, fructe diverse, os sepia ca sa-si ascuta ghearele si ciocul minunat, dar eu cred ca daca ii vei pune nisip din cel mai fin, facut din scoici sfaramate ca o faina, papagalii vor aprecia asta, asa cum au facut-o si pana acum...in fond, ei ca orice pasari, au nevoie sa macereze semintele ai in pipota acestor pasari mancatoare de seminte se afla nisip si pietricele ajutatoare.