| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vor sa ma oblige sa merg la facultate dar eu nu vreau si ei pur si simplu au zis ca daca nu merg la facultate nu imi vor mai da bani. Vreau sa ma angajez dar ei zic ca munca e pentru sclavi si oricum voi munci toata viata.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că trebuie să fi hotărâtă să îți iei viața în propriile mâini după ce iei bacalaureatul. Mergeți la muncă, munca nu este pentru sclavi. La început, e mai greu. Dar, o gestiune eficientă a salariului vă asigură un trai decent.
Iar, referitor la facultate. Degeaba, spun unii aici, "că fără facultate nu ai un servici bun", adevărul este că nu facultatea asigură serviciul, ci cadourile, sumele de bani, eventual sexul oferă un servici bun!
Iar, dacă toți am avea facultate, cine ar mai fi simplu muncitor într-o fabrică?
Succes în viață!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Negociaza cu ei. Fa-i sa te lase un an de pauza, in care sa incerci si ceva munca, apoi vezi incotro o apuci.
Ma rog, lor le spui ca de la anul mergi la facultate. Altfel, du-te la facultate in primele saptamani, cauta-ti job, si baga-ti picioarele.

| Celcestietot a răspuns:

Poate ca au dreptate. Decat cu minimul pe economie, mai bine te duci la o facultate si ai sanse sa castigi mai mult mai apoi...

| Andreeush a răspuns:

De ce nu vrei să mergi la facultate?
Ai putea găsi una care să îți placă.

| Bizon95 a răspuns:

De ce nu vrei sa mergi la facultate?
fara facultate nu ai nici o sansa la un job bun
iar fara job bun, intr-adevar vei fi SALAHOR pentru toata viata

| Yurisa a răspuns:

What? Ce gandire tampita. Nu toata lumea e facuta pentru facultate. Degeaba te duci la facultate daca tie nu iti place si mediul in care vei lucra e ostil. Ai sa faci treaba de mantuiala de ce? Ca asa te obliga parintii tai. Inteleg sa ai liceu si bac, dar facultatea nu e pentru toata lumea si e mult mai bine asa. Poti incerca sa faci o postliceala, sa te angajezi unde crezi ca te potrivesti. Munca nu e pentru sclav. Orice munca trebuie respectata, deoarece un om, care e cinstit, asa isi castiga existenta. Sunt sigura ca daca erau doar oameni cu facultate in lumea asta multe lucruri pe care le detin parintii tai nu le-ar mai fi avut

| BlackLight1987 a răspuns:

Păi mergi la facultate, și te și angajezi undeva part-time. Multi foști colegi, chiar și eu au reușit să le îmbine.
Pare un cliseu dar "părinții au dreptate ", după facultate vei munci dar pe un altfel de salariu și în alte condiții.

| Cristian2222222222 a răspuns:

Si tu ce parere ai?