| Furnicuta000 a întrebat:

Pe voi va trage curentul? Adica sunteti genul de oameni care inchid geamul cand sunt 40 grade afara ca e curent? Daca da, cum va afecteaza curentul? Doar intreb pentru ca nu prea pricep

7 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Depinde de sistemul imunitar al fiecatu om. Pe uni ii doar capul in masina daca stau cu clima cu sau fara un geamul deschis

suntserios
| suntserios a răspuns:

Urăsc acest curent că trântește uși și geamuri prin casa. In rest nu am treabă cu el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oamenii pe care "ii trage curentul" sunt de fapt saraci sau incuiati (de obicei ambele), care au probleme la dantura sau alte parti (de obicei tot pe la cap, urechi sau ochi), nu le rezolva pentru ca nu au incredere in medici (voteaza cu Sosoaca, in caz ca te intrebai), si au invatat din stramosi ca durerile astea sunt "din cauza curentului" de aer.
Practic, atunci cand un om are puroi de cativa ani la 2-3-8 masele, infectia erupe atunci cand exemplaru' sta intr-o zona cu "curent". Se agraveaza infectia din cauza aerului rece.
Am trecut prin asta, d'aia stiu. Se simte clar cum "trage curentul", ba chiar se amelioreaza simptomele cand folosesti trucuri de "scos curentul", cum ar fi o tigara aprinsa in ureche (efectiv pufaie urechea din tigara), un con de ziar sau o lumanare speciala de la farmacie, sau niste tampoane de vata inmuiate in spirt si indesate in ureche (care la fel, pacane in timp ce iese acel "curent").

Insa imediat dupa ce iti iei inima in dinti (si multi bani la tine), mergi la dentist si rezolvi absolut toate cariile si infectiile din gura, dispare aceasta sensibilitate la curent.

De aia romanii si alte natii sarace si cu frica de medici o au, iar occidentalii, nu: pentru ca occidentalii nu traiesc cu infectii netratate, ca noi.
Romanii nostri dusi in tara la ei, au acele dureri, si isi aduc de acasa Algocalmin, ca in tarile civilizate nu se vand calmante la piata. Se vinde cannabis la liber, dar calmantele sunt doar cu reteta laughing

| mODIN a răspuns:

"Curentul" e un fel de mit din zona balcanilor. Nu exista ideea asta nicaieri altundeva un lume.

Chiar e un concept ciudat daca stai sa il analizezi. Daca te bate vantul cat esti in exterior nu are nimic, dar deodata acelasi vant daca sufla spre tine cat esti in casa, se presupune ca apar tot felul de simptome? laughing

| Furnicuta000 explică (pentru mODIN):

Pai chiar vine un curent de aer ca il simt. Dar cica ar fi daunator...nu stiu...

| Mindfulness a răspuns:

Am lăsat geamul deschis nu am probleme, înainte mă durea măseaua cariata îngrozitor, acum nu prea mai mă doare. Ori avem unii cari, dinți stricați și de asta ne trage curentul, ori suntem prosti noi ca popor de când e lumea! Nimeni nu prea crede in așa ceva decât noi!

| Koba12345 a răspuns:

Da normal. Mi se umfla fata