| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi conteaza cat castiga partenerul/partenera?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Teoretic da, practic nu.
de ce da? Pt ca nu vreau sa existe discutii pe seama baniilor, totul se imparte la jumate - fiecare are bani de cheltuieli fara sa cerem unul la altul, daca ea ar avea mai mult decat mine mult mai bine (ceea ce e imposibil)
De ce nu? - pentru ca nu am tragere de inima sa stau cu o femeie in casa mea, lipsa de incredere si problemele cu fosta m-au dezamagit 100% relatiile

| raMLesS a răspuns (pentru mgtow):

Femeia nu trebuie sa stea acasa, fiecare trebuie sa aduca un ban. Ea sta si freaca menta si picteaza (cum zicea temeblu ala de mai sus), si tu stai si muncesti? Nu-i corect, asa mi-ar convenii si mie sa stau degeaba.

| Berlinu a răspuns (pentru raMLesS):

E corect daca face toate treburile in casa. Sa intretii o casa nu e usor. Ideal ar fi sa lucreze amandoi si sa faca curat si sa gateasca amandoi. Din pacate la noi femeia munceste, face totul in casa si barbatul doar munceste.

| raMLesS a răspuns (pentru Berlinu):

"Sa intretii o casa nu e usor" si daca sta la apartament? Ce ai de intretinut acolo? Daca vor egalitate, sa munceasca si ele.
Fiecare trebuie sa contribuie cu un ban.

| Berlinu a răspuns (pentru raMLesS):

La apartament stai in jeg?

| raMLesS a răspuns (pentru Berlinu):

Lasa ma ca nu faci in fiecare zi curatenie generala, o matura si in mop nu uti ia mai mult de jumatate de ora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da conteaza.

| Drimmero a răspuns:

Vreau sa aiba salariul mai mare decat al meu, dublu daca se poate, daca raman fara bani sa am constant o fraiera care mi-ar da niste banet. Sa aiba casa la mare si la munte neaparat. Conteaza cat castiga, cu cat mai mult decat dublu, cu atat mai bine!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce ar conta?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Si daca ar fi dupa mine i-as spune soției mele sa stea doar acasa si sa-si vada de pasiunile ei si de lucrul prin casa. Daca ea vrea sa munceasca, sa munceasca atunci, dar tot cred ca ar fi mai eficient si mai satisfacator pentru ea sa lucreze ce are de lucrat prin casa si in timpul ramas liber sa se ocupe de un hobby.
De exemplu o vad pe maica-mea cat de trista e ca dupa ce vine de la lucru mai trebuie sa faca treburi prin casa si nu are niciodata timp sa picteze (ea fiind foarte talentata la pictura).
Cred ca toata prostia asta cu "femeile trebuie sa lucreze" e o mentalitate expirata ce a pornit in timpul razboiului ca economia sa poata sa se miste in timp ce barbatii sunt pe front si dupa a continuat in tarile comuniste (deoarece comunismul e profund ineficient) si in tarile capitaliste ca sefii sa poata da salarii mai mici si sa beneficieze de mai multa forta de munca.

| raMLesS a răspuns:

Daca castiga minim 3.000 lei, o iau.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos ar fi sa fim cam pe acelasi nivel.

| DenqOO a răspuns:

Pentru mine NU

| Berlinu a răspuns:

Ma intereseaza sa fie o persoana descurcareata, deci automat daca e descurcareata e inteligenta si nu ramane pe minimul de economie toata viata.

| kinkylady a răspuns:

Cand spui,, parteneri'' e clar ca te referi la un cuplu care impart acelasi spatiu. Asta daca nu te referi la parteneri de afaceri sau de tenis. Ca sa ajunga sa imparta acelasi spatiu ca si cuplu, e clar ca au o,, istorie'' impreuna si au parcurs niste etape ca sa ajunga in acest stadiu. Desi pot aparea si momente nefaste in,, zona'' financiara, nu cred ca mai conteaza cine castiga mai bine, important e sa-si uneasca ambii fortele ca sa treaca hopul.
In opinia mea, in viata de cuplu veniturile sunt comune, de asta cred ca intrebarea ta isi cam pierde logica.

La Multi Ani si love for all.