| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi, pe o scară de la 0 la 10, cât de important este ca partenerul să scrie corect gramatical?

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

10. Cu plus happy
In scoala, am fost învățat ca scrisul e cartea mea de vizita. Pentru ca, cum scriu, asa sunt perceput. Scriu prost, sunt văzut ca un incult, scriu bine, sunt apreciat.
Din fericire, nu pot avea pretentii în acest sens de la sotioara mea, eventual ea poate avea de la mine happy, dat fiind ca ea ii învață pe alții sa scrie frumos și corect (e cadru didactic)

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Ce frumos! A deveni cadru didactic era și visul meu.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

E intr-adevar frumos. Nu am fost eu prea des la școală la ea, dar, cand am fost, și în iesirile în București sau la munte cu ea și copiii ei, am trăit experiente memorabile cu ei. Ea își iubește copiii, și ei simt asta.
Păcat ca nu ai ajuns și tu, dacă asta ti-ai dorit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca ar ajunge pentru cineva sa fie partenerul cuiva in aceste conditii... ar mai conta? big grin

| Mosotti a răspuns:

10, pentru ca daca nu scrie corect gramatical, inseamna ca e prost, iar eu nu vreau un prost sau proasta langa mine.

| Catrice a răspuns:

Nu numa partenerul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Chiar si tu. Se scrie numai, nu numa.

| Catrice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

No bun mulțam că-mi dai dumitale lecții de gramatica.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Citește răspunsul meu, se pare că au început să dea cu acuzații.

| Catrice a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Uuu cearta brbhee hee

| LoveSleep a răspuns:

| NLS a răspuns:

Daca ar fi sa exprim asta in cifre, desi personal nu as gandi chiar atat de departe, cred ca 7-7.5 ar fi bariera sub care nu as putea sa cobor, oricate alte calitati ar mai avea persoana, si oricat de atras as fi de ea.

La fel cum a zis colegul, nu implica doar partenerul, ci si alte persoane cu care imi place sa discut, prieteni apropiati, etc.

Daca ar fi sa fac o lista cu fostii profesori din facultate care intruneau asteptarile mele, 6 din 10 nu s-ar regăsi pe ea.

| Meme10Meme a răspuns:

Dacă o sa fac o greșeală gramaticala o sa ma sinucid. S au și mai bine ma incinerez.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Viata vs. greșeală gramaticala? happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Are importanță, însă nu pot acorda o notă.Eu cred că dacă atunci când discutăm față în față, are un limbaj corect, coerent din asta îmi pot da seama că și atunci când vine vorba de scris se va descurca.Observ că atât femeile cât și bărbații,pe mai toate rețelele de socializare,atunci când o persoană postează ceva,nici nu mai contează ce anume,căci se apuc să comenteze și să adreseze injurii pe motiv că nu a scris corect gramatical. Unora le place să exagereze,iar pentru lipsa unei cratime,sau că nu a scris cu doi de i,ajung să taxeze acea persoană, pentru aceste detalii insignifiante.Pe când ce ar trebui cu adevărat să condamnăm, ajungem să le ridicăm la rang de artă și să le dăm ca exemplu.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Un răspuns înțelept...

| DonEduardo a răspuns:

10.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e tocmai un criteriu, mi se pare aproape de la sine înțeles. Cu o persoană analfabetă sau agramată aș întrerupe comunicarea mult înainte să se pună problema de partener. Am nevoie să înțeleg și să fiu înțeles clar. Deci e în același timp și 0 și 10. Nu s-a pus problema să vorbesc prea mult cu persoane care nici nu știu să scrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5, sa treaca clasa macar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa stiu ca e educat.
Scrisul corect tine de bun simt si de edcatie elementara.

| AndreeaWTS a răspuns:

Păi, nivelul de inteligență se cam manifestă în tot ce faci.
Scris, citit, vorbit... schimbat roata la mașină, etc. laughing

| Morbid a răspuns:

Ceva acolo conteaza.
Mai bine o agramata si proasta decat una care stie sa ma injure corect gramatical.

Nu as suferi pe una care e Mai desteapta ca mine.

| anonim_4396 explică (pentru Morbid):

Ha ha... ești comic.
Dar de ce nu ai suferi-o? Cred că este extraordinar să am onoarea de a fi cu cineva care este mult mai isteț și care este mai sus decât mine pe toate planurile chiar. Aș avea o viață pe cine admira și de la cine învăța, sună palpitant. big grin

| Morbid a răspuns (pentru anonim_4396):

Apai si eu la fel as avea onoarea asta, dar din pacate acest tip de femei sunt luate deja sau trecute de o varsta big grin sau au deja prieten.

Nu zic ca cele care sunt sub mine sunt mai proaste/le consider pe toate egale, dar numai o femeie o sa poata sa ajunga acolo.

O fata intotdeauna o sa aleaga pe unul egal cu ea sau mai presus, nu o sa aleaga niciodata pe unul care e mai *prejos* decat da pe vreun plan. Poate numai ca un simplu prieten : J

| Jybsr a răspuns:

Ieu consider că le vytal