| RAY a întrebat:

Peste tot vad ca se pomeneste de benificiile cititului, as vrea sa stiu ce beneficii va adus voua cititul?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Dupa parerea mea, cititul chiar aduce beneficii, cum ar fi in ceea ce priveste vocabularul (mai descoprti cate un cuvant despre care nici nu stiai sa exista etc.), descoperirea ideilor inedite, observarea anumitor tipologii de oameni, destindere, acumularea unor noi cunostinte si multe altele. Partea cea mai importanta eu zic ca este sa citesti doar despre subiecte care te intereseaza, fiindca atunci cand te simti fortat sa citesti o carte cu al carei tema nu ai nicio treaba, atunci ti se va parea dificil si nici nu vei avea tragere de inima sa o citesti pana la capat.

3 răspunsuri:
| cristina107 a răspuns:

1. Memoria mai bună
2. Orizont de cunoștințe mai bogat
3. Vocabular mai bogat
4. O pereche de ochelari pentru miopie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand un beneficiu al cititului ar fi acela de a sti ca nu se scrie "va adus", ci "v-a adus".

| victorandrei a răspuns:

Daca vrei sa iti strici ochii de tanar apuca-te de citit big grin