| Madaxo97 a răspuns:

Nu imi place

| aizen0567 a răspuns:

Hmmm Petros provine din limba greacă ce inseamna piatra sau stanca echivalent cu cel din latina care se scrie Petrus și se traduce Petru în română, numele are o semnificație de stabilitate și soliditate, asociată cu pietrele și stâncile.
Mai are și o semnificație religioasa Petros este cunoscut datorită apostolului Petru, Iisus i-a dat acest nume, spunând: "Tu ești Petru (Petros), și pe această piatră voi zidi Biserica Mea" (Matei 16:18). Versetul îi dă simbolism numelui, referindu se la rolul Bisericii casa de temelie a creștinilor.Un nume unic cu simbolism complex dar sincer nu prea e frumos