| chiftelutacrocanta a întrebat:

Poate o persoana sa iubeasca o alta persoana mai mult pentru defectele pe care le are acea persoana? De exemplu se presupune ca un barbat are o prietena pe care o iubeste, si totusi n-o iubeste atat de mult, dar cand prietena lui pateste ceva si ramane cu defecte acel baiat incepe s-o iubeasca pe prietena lui mai mult si sa simta ceva mai special pentru ea.Se poate asa ceva?

7 răspunsuri:
| Edisor27 a răspuns:

Este adevarat e foarte perfect ce spui tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Pentru ochii îndrăgostitului, ciupiturile de vărsat par gropiţe.''
Da, oamenii pot trece peste defecte cu usurinta.Dar niciodata un om nu se va indragosti doar de defecte, daca asta voiai sa spui.
Iubim o persoana doar pentru calitati, dupa care ajungem sa indragim omul in totalitate.
In exemplul tau cu cei doi indragostiti, eu sunt de parere ca sentimentele tipului pentru iubita lui nu sunt de dragoste. Sunt sentimente de compasiune, vinovatie si mila.

| Cσcσ a răspuns:

Hmm, nu sunt sigura. Probabil ca se poate, dar nu stiu daca mie mi s-ar intampla asta. Consider ca iubirea presupune acceptarea totala a acelei persoane.
Am invatat acum ceva timp ca defectele fac parte din viata noastra.
Nu sunt sigura de ce ai spus tu, dar si eu imi spuneam ca nu o sa ma indragostesc, si s-a intamplat pana la urma. laughing
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, raman si eu la parerea cu mila si compasiunea, asta reiese cel putin din exemplul tau.
Eu cred astfel: defectele in ochii unora sunt calitati in ochii altora si viceversa.
Ofer eu un exemplu care sa nu implice un accident sau in orice caz o situatie catastrofala ce poate implica mila mai incolo.
>>>> Spre exemplu intalnesc o noua persoana si constat ca are tenul plin de pistrui, ceea ce mie nu mi se pare atractiv d.p.d.v. estetic.La polul opus, intalnesti si tu aceeasi persoana si ajungi la parerea ca acel ten impanzit de pistrui confera un plus de "nou", ceva interesant, ce nu are toata lumea, si ajunge chiar s iti faca placere sa il privesti.
Si uite asa se ajunge la ce am scris mai sus.

| Dismally a răspuns:

Se poate ca unele situatii extreme sa ii apropie pe cei doi, dar asta nu este o regula.

| Florentina9210 a răspuns:

Se poate si asta, dar sunt si multi dobitoci care cand dau de greu, isi iau talpasita si se duc. Nestiind ca pot fi si ei in locul acelei persoane, intr-o zi!

| Sociopat a răspuns:

Poate ajunge sa confunde faptul ca se simte complet superior fata de ea cu iubirea.
Daca prietena mea ar ramane paralizata de la brau in jos as sta cu ea doar sa ma uit cum se chinuie si plange.