| RAY a întrebat:

Politica europeana este ne-o marxistă?

3 răspunsuri:
| lucianMKSro a răspuns:

Eu personal, nu cred că putem clasifica Uniunea Europeană ca o entiate cu politici neo-marxiste pentru că îmbină sprijinul pentru piața liberă și inițiativa privată cu politicile sociale menite să protejeze cetățenii și să reducă inegalitățile.
Deși unele măsuri sunt din punctul meu de vedere excesiv de sociale, ele nu sunt neomarxiste în esență pentru că nu vorbim aici despre o redistribuție masivă a resurselor economice de la clasele bogate către cele defavorizate.
În plus piatra de temelie în jurul căreia este constituită Uniunea Europeană este ideea de piață unică care permite libera circulație a bunurilor, serviciilor și persoanelor. La polul opus, neo-marxiștii consideră că piața liberă perpetuează inegalitățile sociale și "exploatarea omului de către om".

| RAY explică (pentru lucianMKSro):

Nu la asta se referă uni de pe net și că de ce promovează toleranta fata de feminism,lgbtq,uni spun că e o entitate satanista ))))) sau reoitileni,am văzut des pe Facebook,tik tok comentarii de genul,părerea mea romantic e anti orice,nu e vb de populism, tradiție, religie, el îți iubește zona de confort, așa că orice lucru nou e văzut că un atac, crezi că toleranța excesiva este benefica? Ce nu ar trebui sa toleram?

| RAY explică (pentru RAY):

Romani