| summer12 a întrebat:

Politica. N-am urmarit foarte bine subiectul asta dar, imi poate spune cineva ce scop a avea sau ce a avut de castigat Basescu dupa ce a lansat acuzatia impotriva regelui? E ceva ce nu inteleg. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Ideea e alta. In ultimul an opinia publica vuieste despre reinstaurarea monarhiei. Subiectul asta a devenit foarte dezbatut. Site-uri de stiri, forumuri cu trafic imens, blogosfera, toti dezbat si dezbat, fac sondaje, fac sugestii, totul cu privire la o eventuala reinstaurare a monarhiei.

Mai mult decat atat, chiar opozitia manifesta un sentiment de simpatie fata de monarhie. USL-ul simpatizeaza Casa Regala, iar Crin Antonescu s-a declarat oficial monarhist. Tariceanu era la fel. PNTCD-ul e pro-monarhie de asemenea.

In ultima vreme au avut loc o serie de evenimente internationale prin care Casa Regala a Romaniei si imaginea monarhiei au avut indirect de castigat, cum ar fi nunta printului William cu Kate Middleton si nunta printesei Victoria, mostenitoarea tronului Suediei, evenimente la care MMLLRR si ALR au fost invitati.

In conditiile astea, popularitatea monarhiei a crescut foarte mult.
Daca s-ar face un referendum (doar in mediul urban) in momentul de fata, reinstaurarea monarhiei ar putea fi infaptuita cu 51-70% dintre voturi.

Basescu si portocaliii au scazut in popularitate si au inceput sa se simta amenintati de eventuala reinstaurare a monarhiei (cu toate ca asta nu i-ar scoate de la guvernare, doar ar desfiinta functia de presedinte). Victoria monarhiei ar insemna nu doar debarcarea marinarului ci indirect, victoria opozitiei. Din acest motiv au fost lansate acuzatii impotriva regelui si Casei Regale. E stiut faptul ca oamenii asculta orbeste presa. Imaginea Casei Regale are puternic de suferit de pe urma asta.

2 răspunsuri:
| summer12 explică:

Ms pentru raspunsuri. AntonG cred ca ai dreptate. Acum e logic. Chiar si mie incepuse sa imi faca o impresie buna monarhia, nu neaparat prin politicile ei, ci prin diplomatia si eleganta cu care o reprezinta Casa Regala.

| outlandish a răspuns:

Nu stiu.sunt un copil ma rog.dar si eu cred ca nu a fost o mutare prea inteleapta. Probabil a vrut sa para bine in ochii poporului ca fiind cineva care a descoperit un adevar istoric insa efectul a fost contrar. In concluzie nu a avut nimic de castigat. oricum politica mai mult dezbina intr-un stat.