| brokxy a întrebat:

Poti reusi in viata si fara facultate? Vreau opinii

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce inseamna reusita.
Unii inteleg ca "reusita" e un salariu de 4000 de lei net, pe un post inutil, dintr-o corporatie inutila, in care nu fac nimic, dar suporta din plin stresul concurentei de la birou, si superioritatea sefului.
Altii fac 8 clase cu media 5, se apuca de o meserie foarte cautata, si castiga 4000 de lei ciubuc, si inca 3000 de lei salariu.
Facultatea poate fi foarte importanta, dar in multe cazuri sunt 3-6 ani pierduti din viata.
Eu am in casa doua persoane cu studii superioare diferite, foarte bune in domeniul lor. Dar dpdv financiar, daca am o luna buna, castig mai mult decat ele la un loc.
Iar a 4-a persoana are aceleasi "studii" ca si mine (liceu + diverse calificari), si castiga mai mult decat are salariu cea mai experimentata dintre cele cu facultate.
Deci, facultatea nu inseamna reusita sau castig financiar. E egala cu un curs de calificare si 1 an experienta, dupa parerea mea.
Adica, pentru un baiat, e mai convenabil sa faca un curs pentru service case de marcat + 1 an de experienta oriunde, decat sa se duca sa devina inginer-inutil, intr-o fabrica de inserat mufe pentru BMW, printre moldoveni.
Femeile sunt 'scuzate' sa mearga la facultate, pentru ca ele nu se pot apuca de prea multe meserii practice. Desi, eu sunt vopsitor auto, si sincer e o meserie foarte ok si pentru femei, nu e nevoie de fizic puternic. Iar castigurile sunt pe masura, mult peste un salariu de contabil sau vanzator.

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineînțeles că da. Poti face o postliceală și să câștigi destul de bine din acea specializare in care te califici la postliceală.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce inseamna sa reusesti in viata?

| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles că poți!

| Dismally a răspuns:

Da, normal. Facultatea nu te ajuta decat la obtinerea anumitor locuri de munca, dar daca vrei bani nu locul de munca este solutia, daca vrei sa-ti dezvolti inteligenta / cultura generala nu scoala este solutia.

| brokxy explică (pentru Dismally):

Dar care ar fi solutia? sa imi dezvolt inteligenta si sa am un venit lunar cat de cat ok, adica sa imi ajunga sa nu am lipsuri

| Nimeni10 a răspuns (pentru brokxy):

Ce muncești?

| brokxy explică (pentru Nimeni10):

Deocamdata tot dau interviuri ca sa imi caut de lucru ai avea vreun sfat cu ce sa incep?

| Dismally a răspuns (pentru brokxy):

Pentru inteligenta cred ca va trebui sa gasesti provocari noi, probleme care iti depasesc cunostintele, spre exemplu invata sa rezolvi cubul rubik, invata sa joci sah, citeste cat mai mult etc. Pentru bani solutia este o afacere nu un loc de munca. Nimeni nu s-a imbogatit din postura de angajat.

| Bizon95 a răspuns:

Sigur!
soarta e o mare necunoscuta pentru toti!
totusi, te vei baza pur pe noroc, nu pe, pregatire, care nu e bine

| Nimeni10 a răspuns:

Doar sa știi vreo meserie bănoasă, sau firma de constructii prin Europa

| llleo a răspuns:

Ceaușescu avea 4 clase, draga mea. laughing Se poate și fără.