| Luissa123 a întrebat:

Premiera stiu ce inseamna, dar avanpremiera? funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum ii spune si numele este inainte de premiera, de fapt este ultima repetitie inainte de premiera. Numai bine!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Termenul se foloseste la teatru. Premiera este prima reprezentatie a unui spectacol cu public platitor de bilete. Avanpremiera este repetitia generala (ultima) la un spectacol,cu public neplatitor (invitati, specialisti...). In linii generale, termenul se refera la ceva la care ai acces inainte de lansarea oficiala.

| Aditzu a răspuns:

Spectacol dat ca ultimă repetiţie în faţa unui cerc de specialişti şi invitaţi. tongue

| Escape a răspuns:

Da filmul in cinematografe inainte sa fie primit. thinking Adica inca nu l-a primit cinematograful, il da inainte de data la care trebuia sa apara