| Arthur a întrebat:

Preşedintele Traian Băsescu s-a săturat să facă bine cu forţa. Astăzi a anunţat că dacă suntem mulţumiţi cum funcţionează sistemul de sănătate se renunţă la proiectul de reformare a sistemului.
Voi sunteţi mulţumiţi de sistem?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

NU, nu sunt, sunt prea multe lipsuri, si pana reusim sa le astupam, va mai trece multa apa pe rau.

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Binele pe care vrea sa ni-l facă presedintele,sa aiba el şi ai lui parte de el (precum vezi,este o urare,nu un blestem!).
Între cele două situaţii,trebuie sa existe şi o cale de mijloc,în care să nu conteze numai banii, să conteze si omul. Dacă o să fie cum vrea presedintele nostru, pentru mai mult de 50% dintre oameni,sau caţi trăiesc sub pragul de sărăcie,nu le mai este permis sa se îmbolnăvească de anumite boli, pentru că fară bani nimeni nu te vindecă, nu se uită la tine, poţi sa mori cu zile!
"Să trăiţi bine"... Cine il mai crede pe preşedinte nostru? Naivii!

| Arthur explică (pentru Elianna):

Stimată Elianna, şi mă rog jumătăţile alea de măsură cine să le facă? Poate Caragiale săracul care a spus ceva de genul răspunsului domniei tale : sunt de acord să se schimbe, dar doar pe ici pe colo şi nu în părţile esenţiale.
Şi mai vrei să-mi spui domnia ta că actualmente cei sub pragul de sărăcie sunt aşteptaţi de onor personalul medical de la poarta spitalului şi cu buchete de flori?
Pentru mine personal nu ar fi însemnat decât un singur lucru : în loc să bag banii în buzunar domnului doctor pentru nişte servicii în spaţii mizerabile aş fi dat aceiaşi bani sau mai puţini pentru un serviciu decent într-un spital privat.

| Elianna a răspuns (pentru Arthur):

Nu este vorba de jumataţi de masură,stimate Arthur,este vorba de o cale intermediară!
Eu nu vreau sa bag banii nici acum in buzunarul doctorului,el sa fie platit de la buget corespunzator,si vreau ca atunci cand sunt bolnava sa fiu tratata de orice boală,că nu se stie cu ce te pricopseşte viaţa,nu numai de răceala(e un fel de a spune)! Ca o viata de om am cotizat la sistemul de sanatate,am fost sau nu am fost bolnavă! Nu-mi face nimeni nimic pe gratis! Dar în viitor va trebui sa platesc de două ori,daca vreau sa fiu tratata omeneste. Şi la Casa de sănatate si la spital sau doctor.
Poate că tu o să ai un viitor luminos,fară necazuri sau boli şi cu mulţi bani,dar eu, în aceste circumstanţe, nu văd viitorul MEU bun. Nu este bine nici acum si nici cum vrea preşedintele nostru. Pentru mine! Ne-ai întrebat pe fiecare în parte şi fiecare îsi spune punctul de vedere al lui personal. Acesta este punctul meu de vedere. Dacă nu coincide cu al tău...nu am nici o vină!
De fapt,tu nici nu ţi-ai spus punctul de vedere, doar ne contrazici pe noi, cei care iţi răspundem!
P.S. Nu sunt interesată de o polemică cu tine. Aceasta este ultima mea postare.

| Arthur explică (pentru Elianna):

Stimată Elianna, poate am fost puţin acid, nu vreau să te conving că am dreptate, dar după câte am văzut legat de actualul sistem m-a lămurit deplin. O să-ţi dau două exemple : pentru o mătuşă de-a mea operată de pietre la ficat am plătit personal şpaga, iar un vecin de-al meu şi-a vândut singurul porc din gospodărie pentru celălalt mai mare care l-a internat pentru o problemă la rinichi. Tot din banii domniei tale şi ai mei se cumpără aparatură scumpă care nu este folosită niciodată sau este subtilizată pentru cabinetele particulare, reţetele gratuite uriaşe pe numele unor morţi pe care le ridicau tot cei care le emiteau, şpaga fără de care nici nu poţi da bună ziua începând de la portarul spitalului şi femeia de servici până la directorul instituţiei. Tocmai pentru că sunt tânăr nu vreau să îmbătrânesc în mocirla aceasta.
Nu se vrea schimbat nici 50%, nici 20 % nici măcar nimic : cei tineri pentru că nu au avut parte de beneficiile sistemului iar cei bătrâni de frica de a nu fi mai rău.
Am uitat să aduc aminte de mamele lăsate să moară cu pruncul în pântec din cauza şpăgii prea mici sau absente.
Dar trebuie să ne supunem majorităţii iar majoritatea este foarte conservatoare.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Stimate Arthur, tocmai am închis televizorul după ce am văzut ce se întampla în ţară şi în Bucureşti, de trei zile încoace!
Sunt curioasă, mai eşti încă convins că preşedintele ne voia binele?

| Arthur explică (pentru Elianna):

Stimată Elianna, nu înţeleg la ce te referi. la legea sănătătii? Şi care ar fi logica, deci legea nu a fost promulgată deci nu cunoaştem ce consecinţe practice ar fi avut - deci ieşim în stradă pentru nişte ipotetice probabile viitoare imposibile consecinţe. Acum o să spui că nu ar fi fost imposibile ci probabile, dar, dacă legea a fost retrasă pentru ce mai demonstrăm?
Logica ar fi ca acea masă de oameni să fi fost cu toţii la mama Omida care le-a ghicit viitorul, dar atunci pentru ce au mai ieşit dacă era anulată?
Nu lua discuţiile noastre decât ca un simplu dialog şi exprimări de păreri pur personale. Aceleaşi discuţii în contradictoriu le am şi cu bunica ( româncă de origine ) spre deosebire de bunicul care e neamţ de origine ( şvab ) şi care e de acord cu ceea ce spun.
Nu sunt înregimentat politic dar nu pot să nu văd schimbările care au avut loc sub Traian Băsescu. O să-ţi spun un mic secret : dacă am gândi cu toţii logic nu am avea probleme. Un mic exerciţiu de exemplu : Traian Băsescu e acuzat că influenţează justiţia, atunci de ce au fost arestaţi o grămadă din propriul partid? Înţelegi ce vreau să spun, nu?
Tocmai cei care spun că acesta influenţează actul de justiţie au demonstrat în faţa tribunalului pentru aşi apăra colegul ( cu atât mai grav cu cât acest individ are studii şi funcţie juridică ) este vorba de Ponta. Întrevezi logica? Cine încearcă să influenţeze actul de justiţie?
Opoziţia indiferent dacă au fost în joc interesele ţării au spus NU de fiecare dată.
Şi la final, Traian Băsescu dacă ar fi fost în cârdăşie cu hoţii care au nenorocit ţara ( la un moment dat şi Petre Roman spunea că nici de furat nu mai e ce fura, şi era încă epoca Iliescu ) nu crezi că ar fi dat mâna cu cei care furaseră de fapt şi ar fi fost lăudat pe toate posturile de televiziune ale mogulilor, nu ar fi avut atâtea probleme cu aceştia iar legat de pensii şi bugetari putea împrumuta ca şi grecii gândind : după mine potopul.
Đin punct de vedere individualist te înţeleg, dar românul adevărat se mai gândea şi la copii şi nepoţi : dacă nu le las avere măcar să nu le las datorii pe cap.
O zi bună, indiferent dacă ai citit cu atenţie sau nu!

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Sa ne faca bine cu forta laughing am mai auzit de ineptia si de la alt binefacator, Ceausescu si ala la fel ne vrea binele cu fortarolling on the floor

| Arthur explică (pentru Hombre):

Nu este inepţie, este ceva de genul unui vaccin pe care ţi-l pot face doar dacă te leg de scaun, sau îţi dau cu o scândură în cap pentru a te ameţii.
Vodcă nu-ţi dau că nu-mi mai rămâne mie şi e şi scumpă.

| superdorex a răspuns:

Toti sunt niste lipitori care se hranesc cu sangele nostru indiferent de apartenenta politica!

| Arthur explică (pentru Roo):

Roo, şi noi trebuie să asistăm pasivi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Noi l-am ales pe base, deci noi suportam consecintelehappy foarte multi gandesc "de ce sa ma duc la vot? ori cu votul meu ori fara, e tot aia", "de ce sa semnez o petitie? un vot in plus nu face diferenta". tocmai, nu ar trebui sa asistam pasivi ci ar trebui sa luam atitudine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intimpla cind se voteaza pe malai, pixuri, galeti si cite si mai cite.Au distrus tot si vor continua daca nu iesim in strada sa le cerem socoteala pentru jaful facut.Ne vor ingropa de vii, vom ajunge sclavi la noi acasa.Toti,sint niste javre.si e putin spus.Numai bine.

| lyan a răspuns:

Presedintele si ceilanti parlamentarii ar fi bine sa treaca si ei la salarii de 500ron ca oricum iau banii nemuncitii,sa vada si ei cum traieste lumea si sa renunte la anumite taxe si impozite pentru ca ei parlamentarii sunt stapanii pe scaunele lor nicidecum pe ceia ce este lasta de la dumnezeu si natura si nu ei au dat sau facut case la oamenii ca sa le fie puse impozite,iar pamantul e un dar de la dumnezeu lasat sa il mostenim, sal muncim si nicidecum nu a fost facut parlamentarul inaintea pamantului sau a lumii, el e un conducator care trebui sa aiba grija ca tara lui sa nu fie jelmanita si furata dar insusi ei sunt cei ce o fura.rusine sa le fie.