| Alex a întrebat:

Prietenii mei stiu ca scularea insemna erectia penisului si a culca insemna sa fii in pat cu cineva. Ei mai stiu ca a dormi inseamna sa fii singur in pat. Eu nu cred in asa ceva. "A culca" este sinonim cu "a dormi" si "a scula" este sinonim cu "a trezi".
Ei zic: "A-ti ajuns? ca este o varianta corecta. Varianta corecta este "Ati ajuns".
Ei spun: "Numai vin." ca este o varianta corecta. Varianta corecta este "Nu mai vin.".
Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Prietenii tai sa ii inveti ca "cititul nu dauneaza grav sanatatii" valabil si pentru tine pune mina si citeste si nu te mai tine de prostii, nu te lua dupa prosti ca ajungi asemeni lor

| Sonniiaa a răspuns:

Depinde in ce context folosesti cuvintele 'a scula' si 'a culca'! Iar corect este 'Ati ajuns' si 'Nu mai vin'!