| anonim_4396 a întrebat:

Prima intrebare ar fi : are ceva daca ţii in casa poze de la o inmormăntare (a cuiva drag) e poibil sa atraga lucruri rele? Sau doar faptul ca te gandesti la moarte sau lucruri negative poate sa atraga raul? E si traditia aia care spune ca atunci cand moare cineva si sunt acoperite oglinzile, nu e bine sa uiti in oglinda aia cand "persoana decedata"e in încapere(eu am facut-o ) Eu intreb toate astea pentru că de cand ma stiu am avut parte doar de accidente, de lucruri rele. si chiar nu stiu de ce mi se intampla toate astea.va rog nu ganditi superficial, analizati mai bine situatia pentru ca nu degeaba sunt atatea superstitii si intamplari de mii de ani.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai bine sa nu crezi in nimic, si baga la cap ce iti spun. Nu tot ce se intampla e cu un scop, multe se intampla si coincid cu alte lucruri, intamplarile pur si simplu te fac sa te gandesti la ce anume ai putea asocia din trecut cu ce se intampla in prezent. Daca iti moare pisica o sa spui ca a murit pentru ca te-ai uitat stramb la crucea din biserica.sau ceva de genul.
Lasa superstitiile pe treaba lor, capu` sus si peptul il fata. Cand o sa vina raul la tine ai sa iti dai seama, o sa fie sfarsitul lumii, pana atunci nu-ti fa griji. Te-am pupat!

1 răspuns:
| Razvan a răspuns:

Nu e secunda sa nu ne gandim la moarte.Constient sa nu. E normal sa ne fie frica de ea, de necunoscut. E grav atunci cand moartea devine o motivare:"Vreau sa mor ca sa imi vad in sfarsit mama/parintii/matusa etc". Atunci incepi sa traiesti cu scopul de a muri.Esti prea las sa te sinucizi si nu gasesti in tine puterea de a trai si ajungi sa devii un mort viuthinking
Iti recomand o carte monumentala:"Si tu vei fi tarana" de Samuel Butler