| petreBb97 a întrebat:

Printr-o hipnoza poti vindeca teama de serpi de exemplu? Si orice alta teama? Dar iti garanteaza cineva ca functioneaza la toti?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Da,multi fobii sau isterii ce tin de psihic se pot rezolva prin hipnoza.
Dar nu te gandi ca se rezolva imediat, dureaza mai multe sedinte si trebuie sa coopereze si pacientul.Insa la unii mai pot reveni acele fobii chiar si dupa ce au facut acele sedinte.
Daca vrei sa stii mai multe legate de acest subiect sa iti cumperi cartile,, Turnul Intunericului"sunt volume in care iti detaliaza cum Freud vindeca pacienti prin hipnoza.Eu am citit un volum in 2020.
Dar iti mai zic o chestie interesanta.
Edgar Cayce putea sa vindece pacienti cu tot felul de probleme psihice aflandu-se intr-o stare de transa si hipnoza, adica oferea raspunsuri la probleme fara sa fie pe deplin constient.
Daca vrei sa stii mai multe de hipnoza cauta pe net despre Sigismund Freud sau altii care au folosit hipnoza ca metoda de tratament.