| dalmika a întrebat:

Problema este asa...de cand avam vreo 4 5 ani am cunoscut fete cu care eram de nedespartit .asa am cresut impreuna pana cand am intrat la liceu...acum sunt in clasa a 9 a si nu am o cea mai buna prietena... una din fete cu care am crescut si imi era cea mai buna prietena dar ea acum are o ala prietena, iar cu cealalta nu prea am timp sa ies in timpul scolii...si probalil va intreabti de ce n incerc sa fiu cea mai buna prietena cu ele doua...adica in 3. e am incercat dar ei parca ma exclud si mie nu imi spunea tot ceea ce ii spunea si la cealata prietene...si ma durea acest lucru...acum nu pot sa imi zic problemele nimanui ...va rog din suflet sa ma ajuta-i si sa-mi dati sfaturi...astept sfatul dv

3 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

De ce sa mi se intample asta numai mie? Hai si tie... ( nu mi-o lua in nume de rau, exact asa ceva am trait si eu, imi face bine sa nu ma stiu singura in situatie ).

La fel, am crescut impreuna, imparteam, faceam totul impreuna. Cls a 9-a ne-a despartit extrem ( eu de dimi, ea dupa-masa). Am zic aca nu conteaza ( cu-o prietenie ca a nostra. chatterbox ce mai... oh go on ) eu credea ca n-o sa ne afecteze.
Dar intr-un fel mi-a deschis ochii. Nu mi era prietena, ci ma. folosea.
Am fost 4. Soarta asta, destinul laughing [ toate suntem la licee diferite ] m-a facut sa fiu singura de dimineata si ele (toate 3 dupa- masa). Asta e. [ acum st in clasa a 10-a, deci nu chiar atat de mare fata de tine ]. Intervine obisnuinta. Preocupa-te mai mult de scoala, da-le-ncolo. oh go on niste scorpii. De ce vrei sa-ti petreci timpul cu asemenea fete?

| DontAsK a răspuns:

Am vazut si eu ca oamenii alaturi de care cresti de obicei se pierd, si pana la urma prietenul adevarat apare de unde nu te astepti, asa am patit si eu.Cred ca tot ce trebuie sa faci e sa cauti persoane care iti impartasesc ideile si conceptiile, pentru ca de aici poti dezvolta o prietenie.In general o prietenie incepe de la ganduri comune.Nu cred ca trebuie sa te pripesti, timp ai destul, nu te grabeste nimeni, un prieten adevarat apare greu, dar trebuie sa ai rabdare.Pana atunci cred ca sunt toti de aici de acord ca te vom ajuta cu raspunsuri si sfaturi, daca chiar e cazul, desi cred ca esti o fata inteligenta si stii sa ai incredere in tine.

| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA a răspuns:

Mey ce sa zic... mi s`a intamplat si mie sa ma aflu intr-o situatie asemanatoare dar numai ca am comis si niste greseli pentru care pri cea mai buna s`a indepartat de mine...nu trebuie sa pui suflet si sa depinzi de cineva...si cum spui tu ca nu ai timp trebuie sa ai timp daca nu ai iti faci...incearca sa intrii intr-un alt grup...sau daca tii foarte mult la aceasta pri a ta incearca sa vorbesti cu ea intre 4 ochi...sigur asa este cel mai bine si clarificati situatia... si problemele tale uneori e mai bine sa nu le spui nimanui...straight face pentru ca lumea e rea si perversa...intelegi tu...cand e langa tine zice ca`i pare raw si apoi rade si se bucura ca esti sup...asa ca.oh go on cat am plans si eu pentru nmkuri din astea...oh go on dar acum mi-am dat seama cum e viata. daca o sa continui asa nu o sa faci nimic in viata. fii mai mult pentru tine integreaza`te intr-un alt grup... distreaza`te si daca merita ofera si incredere... dar nu oricui ca sa nu mai suferi...crede`ma stiu cum e straight face MULT SUCCES!