| anonim_4396 a întrebat:

Pur si simplu nu ma pot ierta si am nevoie de ajutor.
Ieri am iesit cu o prietena in oras. Era seara, ora 23 cand ma intorceam acasa. Am vazut un om fara adapost, parea aproape copilandru. sa fi avut undeva pe la 19 ani cel mult. Si era pe jos, amarat. Eu am vrut sa merg la el, sa l ajut. Parea si drogat, ca abia isi tinea capul. Nu e prima data cand il vad si ieri eram fericita ca am sansa sa l ajut. Dar prietena mea a inceput sa faca urat. Ca ce, ca ne va viola, ca ne va jefui, ca nu e treaba noastra ca el e praf si ma împingea de acolo. M am lasat convinsa sa plecăm ca asta era isterica. Si ma simt asa prost si vinovată. El se tot uita la mine, parca simtea ca vreau sa l ajut. Si cel mai rau e ca tipa mereu sustine sus si tare ca e activista pentru drepturile omului. Ce sa fac? Nu e prima data cand il vad in zona aia. Sa ma mai duc din cand in cand singura pe acolo?

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu. Acțiunea corect în astfel de cazuri este să suni la 112. Sau mai bine la 911, că ălora chiar le pasă...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu merita sa te incurci cu asemenea oameni, ei de fapt nu se chinuie, isi fac viata dupa cum au chef. Dovada viciile lor, si neseriozitatea de care te lovesti, daca incerci sa-i integrezi.
Un prieten a 'colaborat' cu un cersetor de varsta noastra (20-25 ani). El aduna niste informatii, si i le turna prietenului meu. Schimbul se intampla noaptea, pe unde cersea ala, deci stateam mai mult pe langa nespalat. Asa am aflat ca el facea atunci (2017) peste 100 de lei pe zi, in locul ala. Ziua de munca se platea cel mult cu 100. Noi aveam atunci multe lucrari, puteam sa-l valorificam, dar am zis ca nu putem sa ducem boschetarul intre atatea obiecte cu valoare, si mai ales in imobile in care si-ar putea alcatui un plan de spargere, dupa program. Si in scurt timp, suspiciunile ni s-au confirmat, cand a povestit cum a vazut acum cativa ani, ca un vecin si-a lasat cheile in contact (la masina). El s-a servit, a facut cateva sute de metri, si un accident. L-am intrebat de ce a gandit asa, iar lui i se parea ca vina ii apartinea vecinului, ca a lasat cheile acolo. Deci asa ii merge lui bibilica, nu are pic de remuscari.
Si am mai avut "ocazia" sa aud parerile altor boschetari, ei au impresia ca oamenii normali sunt boieri care nu fac nimic si "au". Putini stiu definitia muncii, si unde ar ajunge cu ea. Majoritatea ar vrea sa stea "si ei" degeaba si sa "aiba", cum au impresia ca facem noi.
Eu am tras concluzia ca acesti oameni nu vor sa fie ajutati. Ei studiaza fenomenul milei, si lucreaza doar daca e ceva de furat.
In plus, daca le dai ceva de 2-3 ori, vor veni sa ceara singuri apoi, din ce in ce mai nesimtiti.
Daca au existat printre ei si copii ok, care sa vrea sa se ridice, deja traiesc ok, stai linistita. In prezent se gaseste job oriunde, in special pentru muncile necalificate (santier, curatenie, agricultura). Dar nu se gasesc oameni pentru ele.

| DianaLavi1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Baiatul nu cerseste. Uiti cate traume si violuri si abuzuri au in spate. Ei nu sunt ca noi. Nu gandesc ca noi. Nu le putem cere sa aiba valorile noastre

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DianaLavi1):

Astia de la mine nu cred ca sunt abuzati, e o zona mai civilizata. Sunt doar crescuti la gramada, turnati pe banda de parinti alcoolici, de obicei.
Daca te preocupa situatia baiatului, stai de vorba cu el, incearca sa ii oferi un cadou, sub forma de hrana. Roaga un prieten sa vina cu tine. Nu toti ar trebui sa reactioneze isteric.
Vezi cam ce are in cap baiatul, incearca sa afli din ce familie provine. Dar fii precauta, poate e o pușlama fugita de acasa de cativa ani, care a dat de droguri. Sunt copii care din crizele adolescentine ajung in situatii nasoale.
Am avut un coleg ce ramanea repetent de cativa ani, pentru ca fugea de acasa si pierdea noptile in internet cafe-uri. Venea la scoala mirosind a pipi, dupa ce dormise pe sub tufisuri. Bineinteles, avea doar o mama, si aia degeaba.
Eram abia in clasa a 3-a, cand se intampla asta. A ramas repetent si dupa anul in clasa mea. Stiu ca i-am dat cadou o carte de lecturi pe care o aveam in plus, si am ramas socat, a stat cateva zile cu nasul in ea, inclusiv in pauze, pana a terminat-o.
In liceu m-am bucurat cand l-am vazut recuperat, usor popular, intr-o clasa mai mica decat a mea, cu un an. Avea deja 20 de ani, dar isi purta de grija.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar de ce sa te simti vinovata? Aia era viata lui si asta este viata ta, complet separate. Nu stim care este povestea lui daca merita sau nu sa fie cum este acum. Nu crede ca ajutorul este bun pentru oricine, poate prietena ta avea dreptate. Nu toti cei saraci si amarati sunt buni sau rai. Daca sa zicem, nu a avut parte de educatia necesara, nu a citit cateva carti si nu stia cum sa se comporte cu oamenii din cauza mintii lui complet rupta de bunele maniere... de ce nu ar fi sarit la tine si sa iti faca ceva rau? Poate asta stia el de fapt si el nu are nici o vina, ca asa gandeste creierul lui.
Si cu ce ai fi putut tu sa il ajuti? Mai ales daca era drogat.
Uneori este mai bine sa iti vezi de treburile tale, chiar daca pare insensibil, nu te complica.

| Freya1 a răspuns:

Adevarul e adevăr, nu putem sa ajutam toti alcoolici si drogați de pe strada. Poate avea un cuțit la el, poate deveni violent fii seara sa plătești ceva.Nu zice nimeni sa il lasi acolo dar daca ti se pare ca ii e rau chemi o ambulanta si supraghezezi din apropiere cand vine sa ii indici omul ce are probleme.E varianta cea mai sigura si corecta, in fond ce puteai sa ii faci tu? Unde il duci? Ce ii dai?

| Andreeush a răspuns:

Nu e ok să te apropii de un străin noaptea, mai ales că e drogat. Nu se știe ce se poate întâmpla.
E frumos din partea ta că vrei să îl ajuți însă tu ar trebui să lași pe altcineva să se ocupe de el.

| OldSoul a răspuns:

La varsta aia s-ar zice ca e destul de responzabil pentru faptele lui, si pentru situatia in care s-a pus.
Daca el e drogat, sau parea drogat, ei bine, asta e un motiv in plus pentru care sa-l eviti.
Vorba aia, ii dai un deget, si iti ia toata mana.
Cine stie, poate asa se ajungea si la tine, sau poate o sa se ajunga.

| DianaLavi1 a răspuns (pentru OldSoul):

Ce vrei sa zici? Daca e de ajutat...ii dau ambele maini, nu un deget. Si asta nu inseamna ca las sa profite

| OldSoul a răspuns (pentru DianaLavi1):

Nu știu de ce vrei să-ți complici viata aiurea.
Dar dacă tu vrei sa faci pe eroina, nu ai decât.

| mentholinks a răspuns:

Pai și cu ce să-l ajuți? Să-i dai bani ca să-și ia droguri?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Un om care sta pe străzi și prefera sa se drogheze zilnic in loc sa își facă un bine si sa muncească isi cam merita soarta! E adevărat unii chiar nu merita sa ajungă pe străzi și singura opțiune e sa cerseasca și sa doarmă pe bănci și sa mai muncească cu ziua spălând masini,ălora merita sa le dai bani,dar dacă vorbim despre un parazit care juca continuu la jocuri de noroc și fura bani pentru pariuri si alcool(mulți dintre ăștia ajung pe străzi)ei își merita soarta, nu am nici un motiv sa ii dau lui bani când știu ca o sa ii dea pe bere sau droguri in cazul băiatului de care vorbeai, drogații ăștia sunt tare dubioși in general și aici sunt de acord cu amica ta, cel mai bine ar fi sa îl evita, e ușor sa faci diferența dintre un parazit și un om amărât care a ajuns așa din vina sistemului!
Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| eckblume a răspuns:

E frumos gestul tau, dar nu stii ce om ai in fata. Poate era drogat si i se punea pata pe voi.
Cand eram copil dadeam bani la copiii sarmani de pe strada (cersetori de etnie). Vazuseam apoi cum parintii le luau banii si cumparau tigari.
Tot niste oameni ai strazii mai primeau ajutor fiindca stateau afara, pe frig, pe ploaie (se aratau invalizi) si cerseau. Dupa am vazut in ziar ca nu aveau nicio afectiune si puteau sa mearga. La liceu era o femeie de vreo 70 de ani care avea Parkinson si statea in statia de autobuz sa cerseasca. Nu dadeam bani, ci ii luam mancare. Intr-o seara am vazut-o tot acolo si fuma dintr-o tigara lunga! Nah! Viciu, viciu, dar nu e deloc ok.
Altul de vreo 25 de ani cersea si el, iar seara era mereu la jocurile de noroc.
Toate astea sunt din orasul meu. Oameni sarmani, dar care trag din cauza unor actiuni facute de ei sau nah, factori care nu tin neaparat de ei.
Nu spun sa nu fii miloasa, ba chiar e dragut din partea ta. Iti sugerez sa mergi la orfelinate si sa donezi acolo ceva. Aceia ar merita mai mult.
Nu discuta cu cei care ar parea drogati. Omul drogat e imprevizibil.
Nu te duce singura noaptea acolo.