| CostinAlamariu a întrebat:

Rant: Numai eu am observat cum testosteronul e pe cale de dispariție în bărbații din țara asta? În special generatile tinere. Te uiti la majoritatea baietilor de liceu si toti sunt schilozi si daca au pasiuni de cele mai multe ori e ceva hobby homosexual gen animeuri sau droguri.

Absolut nicăieri nu văd un bărbat tânăr și puternic plin de vitalitate si optimism cu o viata culturala si spirituala sanatoasa. Jur că femeile au mai mult testosteron decât zăpăciții ăștia.

Nu vă dați seama ce problemă imensă e asta? Cum puii mei s-a ajuns la mentalitatea asta tâmpită în baietii tineri? Nu exista chiar nimeni in viata lor sa-i invete sa fie barbati?

Teoria mea este ca tocmai de asta idiotul de Andrew Tate a ajuns așa popular. E genul care promoveaza o imagine pervertita si distorsionata de masculinitate care de fapt e falsă masculinitate, dar baietii lipsiti complet de masculinitate din țara asta vor fi atrași de el fiindcă există o foame de masculinitate chiar si daca e una falsă și toxică.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu cred ca doar tinerii din Romania au alte pasiuni decat barbatii de acum 50-70-100 ani.

Si totusi, lucrurile sunt destul de explicabile... asta daca luam pe bune generalizarea ta. Suntem totusi intr-o epoca a omenirii in care testosteronul nu mai e atat de util indivizilor masculi. Nu mai e nevoie sa vanam, sa mergem la razboi, sa te aparam teritoriile si femeile. E normal sa existe alte preocupari.

Si totusi nu e deloc o problema imensa. Ca si specie putem prospera foarte bine si fara ca masculii sa sparga lemene zi de zi si sa prinda bivoli cu sulita. Drep dovada ca suntem la cel mai inalt varf al evolutiei specie noastre

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Da, sunt perfect de acord că nu doar în țara noastră e fenomenul ăsta ci e generalizat în toată lumea occidentală.

"testosteronul nu mai e atat de util indivizilor masculi"

Asta denotă o crasă lipsă de înțelegere a biologiei umane. Testsosteronul este EXTREM de important pentru un bărbat din foarte multe puncte de vedere inclusiv în ceea ce privește fericirea și simțământul de optimism dacă-l pot numi așa. Bărbatii cu nivel mic de testosteron sunt mult mai dispusi la depresie și chiar suicid. Iar o formă fizică este importantă pentru imaginea de sine a unui baiat tanar. Dacă masculinitatea sanatoasa nu este promovata se ajunge la baieti confuzi in ceea ce priveste propria identitate, baieti slabi a caror slabiciune duce la frustrare și depresie sau crize de identitate.

Iar în ceea ce priveste apararea teritorilor si a femeilor... nu știu pe ce lume trăiești, dar în lumea reală încă e nevoie din plin de asta.

Și încearcă să nu mai iei în cel mai superficial mod cu putinta ce zice lumea si sa asculti. Nu e vorba de spart lemne si vanat bivoli. E vorba de imaginea de sine a milioane de baieti, e vorba de bunastarea lor psihologica si personala care în lumea de azi a luat-o la vale. E vorba și de tirani aici. Cu o populatie de barbati docili și firavi orice tiran sau dictator poate face orice vrea el.

Argumentul tău e practic: "ne permitem sa fim slabi fiindcă are Mama grijă de noi". Prin această "Mamă" presupun că te referi la lumea modernă. Un bărbat n-ar trebui sa mai astepte de la altii sa aiba grija de el. E patetic si nedemn

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Argumentul tău e practic: "ne permitem sa fim slabi fiindcă are Mama grijă de noi". Prin această "Mamă" presupun că te referi la lumea modernă. "

Exact, probabil e o etapa a evolutiei omului.

"Un bărbat n-ar trebui sa mai astepte de la altii sa aiba grija de el. E patetic si nedemn"

Nu te opreste nimeni sa mergi in continuare la vanatoare si sa traiesti independent de societate.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

"Nu te opreste nimeni sa mergi in continuare la vanatoare si sa traiesti independent de societate"

Cum poti sa faci aceeasi greseala de 2 ori la rând? Pe semne am un geniu în față altfel nu-mi explic. S-o mai zic odata si pentru cei mai înceți: masculinitatea nu e despre vanatoare si trait independent de societate.

Masculinitatea e despre bunastarea psihologica si identitatea unui baiat. El dobandeste printr-o atitudine proactiva in ceea priveste viata. Extrem de patetic ca un baiat mai batran de 7 ani sa se astepte sa aiba grijă mama de el, orice ar fi această "mamă". PATETIC

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Extrem de patetic ca un baiat mai batran de 7 ani sa se astepte sa aiba grijă mama de el, orice ar fi această "mamă"."

Adica asa cum astepti tu de la dumnezeu?

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Nu astept ca Dumnezeu sa aiba grija de mine in situatile in care deja mi-a dat putere sa-mi folosesc proprile puteri. Dumnezeu este un Tată, nu o mamă. E o diferenta enormă între felul în care iti poarta de grija o mamă și felul în care îți poartă de grijă un tată.

| Drimmero a răspuns:

E adevarat ca multi barbati se "pisdifica", e un fenomen tot mai des dar nu atat de des pe cat se crede, adica din 4 miliarde de barbati nu cred ca toti vom merge in directia aia, ne vom pastra multi valorile masculine intacte. Acum intrebarea vine, ce consideri ca e masculin cu adevarat? Ce inseamna un barbat adevarat? Aici parerile sunt impartite, multi ar spune ca un alfa e ala care e blindat de muschi, tatuaje pe tot corpul, tufe femei cu zecile, ca bate tot ce ii sta in cale si se impune cu pumnul, merge la razboi, intampina cu curaj orice pare o provocare extrema, e cu sange rece, nu plange niciodata nici macar cand ii moare ma-sa, altii ar spune ca un alfa e unul cu bani de ordinul sutelor de milioane de euro, conduce companii importante, da banul si toate poftele i se fac, altii ar spune ca un barbat adevarat e ala care are grija de familia lui ca nimic sa nu-i lipeasca, sa fie un stalp in familie si in societate, sa ofere protectie, deci masculinitatea e inteleasa total diferit in functie de pareri. Raportat la vremurile din trecut, da, barbatul modern si-a pierdut din masculinitate dar altele erau standardele, barbatii mergeau la vanatoare, mergeau la razboaie pentru teritorii, femei, cel mai puternic castiga si lua tot, lucruri care nu se mai aplica si in societatea moderna, bine razboaie sunt si acum cu toate standardele moderne si cu toti militantii pentru pace, inca mai exista nebuni din garda veche care cred ca pot obtine prin forta bruta tot ce isi doresc, daca ne nasteam in alte locuri acum si noi eram prezenti la razboi, multi dintre noi poate ca eram deja morti pe frontul de razboi, mai ales noi astia fara pic de experienta in domeniul militar.
Cat despre tate pentru el si altii ca el masculinitatea inseamna sa vezi femeia ca pe o carpa, sa o bati cand te enerveaza, sa ii suprimi orice drept si sa fie jucaria ta. Pentru mine o latura a masculinitatii inseamna si respectul acordat femeilor (celor care merita), sa le oferi protectie, sa le respecti drepturile si ii oferi suport atunci cand este cazul, cred ca cele mai in masura spuna cum vad ele masculinitatea sunt femeile.

| anonim3247 a răspuns:

Este așa că ei nu sunt genul de tineri cum am fost noi care aveam niște modele după care ne luam.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Între 12 ani și 18 ani numai filme și îi copiam pe actorii din filme.

| AdioTPU a răspuns:

Felicitări pentru întrebare! Ai pus punctul pe i. Citind rândurile tale mi-am adus aminte de un vers din melodia lui Cheloo-Lumea s-a schimbat, care spune cam așa "Modelu' nou de băiat-băiat pare fată
Modelu' nou de fată s-ar putea sa-l bată".
Vizionând filme și videoclipuri vechi, de prin anii 50, admir cu precădere acei bărbați care chiar denotau bărbăție prin vestimentație, conduită și gesturi. Cât despre Andrew Tate...nu mi-a făcut impresie plăcută din prima, a fost ceva la el ce nu mi-a plăcut. Nu rezonez cu el și nici cu ideile sau felul lui de a fi.