| Darkus22 a întrebat:

Raza nucleului aromic este 0, 001pm=... m=...mm.
Inaltimea maxima pe glob(Everest)este 8, 848km=...hm=... m.
Adancimea maxima pe glob(Groapa Marianelor):1151, 6dam=...km.
Raza Pamantului este 6, 4x10^6m=...Mm=...km.
Distanta Pant-Luna este 384x10^3km=...Mm=...Gm.

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Pm este picometru, 10 la puterea -9 dintr-un metru, km este 10 hm si 10 la puterea 3 metrii, dam (decametrul)este 10 m si 0.01 dintr-un km, Mm (megametru) este 10 la puterea 3 km si 10 la puterea 6 m, Gm (gigametru) este 10 la puterea 3 Mm si 10 la puterea 6 km.
Cunoscand aceste trasnformari intre unitati, poti rezolva singur problema. Daca vrei, poti sa-mi trimiti rezultatul sa ti-l verific.