| anonim_4396 a întrebat:

Retragere postliceala.
Am cerut retragerea de la postliceala si mi-au spus că este posibil doar punandu-mi absente si la final imi da preaviz de exmatriculare. Nu stiam ca asa se procedează, eu vreau sa ma retrag în mod corect..cu cine pot discuta, unde pot suna sa-mi spuna sigur cum sa procedez?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred asta ce au spus ei.
Cum adică să provoci un motiv care să te pună în situația în care să fii tu acela care calci un regulament astfel încât să fie obligați să te exmatriculeze. Asta ar însemna, echivalentul, ca să îți explic, ca și cum ai fi căsătorit cu școala, prin situația ta de elev al ei, iar divorțul poate fi pronuțat doar din vina ta. Aici este o capcană juridică din care ar trebui să ieși cumva. Se pune problema așa. Este situația ta de elev al lor cuplată cumva cu o obligație de a plăti ceva dacă renunți din vina ta, să plătești pentru că ai participat la cursuri, să plătești statului ceva pentru perioada cât ai fost elevul lor. Ai cerut retragerea în scris sau doar verbal. Eu zic să o ceri în scris, și apoi în funcție de răspunsul oficial, care trebuie să îl bazeze pe o lege, pe un regulament legat de o lege. să te adresezi unui avocat. Ar trebui să ai dreptul să renunți. Nu ai voie să renunți la învățâmîntul obligator, 10 clase, dar și de la acesta se poate renunța prin abandon școlar, nu văd de ce nu poți renunța la continuarea studiilor post liceale, din motive personale. Aici trebuie să cauți ce spune legea. Iar baza căutării tale va fi aceasta. Ceri prin notificare personală, cerere către conducerea școlii de renunțare la cursuri, la însciere la ei, din motive personale. Înregistrezi cererea cu număr de înregistrare la secretariat. Ei sunt obiigați să îți răspundă oficial. În baza răspunsului scris, decizi ce să faci în continuare.