| anonim_4396 a întrebat:

Reusiti sa cunoasteti pe cineva dupa gestica, mimica, mod de exprimare? :
- avar, timid, pervers, curios, betiv, scandalagiu si daca mai aveti exemple multumesc.
- exemplu timidul face pauze intre cuvinte nu se uita in ochii tai pozitia capului este aplecata, coloana nu este dreapta, etc.

Răspuns Câştigător
| emi a răspuns:

Depinde...cred ca daca este prima intalnire cu acea persoana este greu sa recunosti toate gesturile si sa le atribui unui tip de caracter, pentru ca majoritatea la inceput ori sunt timizi, cand de fapt nu sunt, ori sunt super veseli si nebunatici cand de fapt sunt firi linistite, prima aparenta cum este si zicala :inseala.
Desigur cineva iti poate parea antipatic sau simpatic, insa eu intotdeauna le dau a doua sansa...este foarte greu sa recunosti un caracter din prima... uite eu de exemplu la prima privire par super serioasa, chiar putin antipatica si rece, mi-au spus-o multi... apoi isi schimba ideea, insa este modul meu de a tine persoanele la o anumita distanta, dupa ce le cunosc mai bine ii las sa ma 'vada', la fel si restul.
Inainte vroiam cu orice pret sa par simpatica tuturor, pana cand am fost de x ori dezamagita si am renuntat la asta...asa ca gesturile pot fi de natura inselatoare.
Imagineaza-ti ca faci cunostinta cu cineva si trebuie sa iesiti cu mai multi prieteni diseara in gasca, bun pana aici, acum imagineaza-ti ca te doare capul, sau te-ai certat cu cineva inante, sau orice altceva, deci vei avea gesturi mai brutale, putin nepasatoare la cei din jur, chiar si tonul vocii va fi diferit, nu ar fi drept ca cineva sa te judece dupa asta...la fel se poate intampla si daca ai o zi exemplara, nu intotdeauna sari in sus de fericire.
Mmmmm...insa totusi cred ca poti 'mirosi'minciuni.egoismul...sau falsitatea...astea sunt foarte greu de acoperit...insa cum am zis inainte o persoana iti poate cadea rau sau bine din diferite moduri, intrebarea este le dai a doua sansa?

4 răspunsuri:
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Da, recunosc. dupa modul de exprimare, dupa comportament.
Cat de bine ma incadrez in exmplul dat de tine.hee hee
exemplu de curios: se uita peste tot, intreba tot ce ii vine in minte, nu are stare pna nu afla tot ce se intampla in jurbig grin

| TeoIonela a răspuns:

Cred ca iti dai seama pe moment cum este omul, in timp ce vorbesti cu el

vezi, daca, atunci cand il intrebi ceva-evita intrebarea, raspunde mai greu sau rasp din prima secunda

la mine este unul dintre criteriile dupa care ma iau.hee hee

| cesege a răspuns:

In general.prima impresie se spune ca este foarte importanta.Sunt situatii in care, stand mai mult cu persoana.iti schimbi parerea, in bine sau in rau.Am avut surprize si placute, cand un om care parea intr-un anumit fel s-a dovedit a fii sensibil si saritor, si altul care parea profund si bun la suflet, sa fie super egoist si fara suflet. Oamenii sunt greu de cunoscut.Stai cu un om o viata-asa se zice-si nu-l cunosti! Desigur, sunt si situatii cand ai fler, recunosti un anumit tip de om, dar si situatii in care adevarul despre omul acela e cu totul altul-pentru ca omul a vrut sa para ceea ce nu este.Astia sunt oameni periculosi. Dar in timp, nu prea lung isi dau arama pe fata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles, fiecare este "original"in felul lui prin vocabular, comportament fizic si psihic.numai ca cei care beau sunt persoane nule din pucntul meu de vedere, traiesc intr-o frustrare si o minciuna proprie continua.cred ca sunt persoanele carora nu le acord nici o sansa pentru ca isi infrunta frustrarea printr-o gandire innecata in aburi de alcool.