| Fatamuntilor a întrebat:

Sa presupuneam ca va aflati in urmatoarea situatie!
Intamplator gasiti o borseta cu suma mare de bani.Sunteti singur(a) pentru ca sotul/sotia tocmai va parasit pentru dragostea vietii lui/ei.Si a fugit fara ca sa stii unde.
Aveti 3 copii mici impreuna.Si tocmai v-ati pierdut locul de munca.Aveti si parintii bolnavi.
Ce faceti? Dati banii inapoi, dat fiind situatia prezentatata?
In boorseta se afla si actele. Aflati ca este un bun prieten si ca a scos banii pentru a-si opera copilul bolnav!
Ce faceti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar mi s-a intamplat acest lucru, acum vreo 9-10 ani, cand eram impreuna la cumparaturi cu unchii mei din Romania, am gasit pe un carut de cumparaturi, o borseta, uitata in carut.
Am intrat in magazin cu borseta in mana si am dat-o celui de la casa, aratand tuturor de la coada ca era plina cu bani.
Nici nu am apucat sa ies din magazin cand un nene in varsta, rosu la fata, care alerga si intreba de borseta lui... l-am intrebat ce culoare era si cum arata si dupa descrierea facuta, tipul de la casa i-a intins-o. Nici nu stia bietul batran ce sa faca, sa planga sau sa rada de bucurie.
Nu, nu m-am bucurat niciodata de pierderea altuia si intotdeauna cand am gasit ceva, am dat inapoi.

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

Cred ca satisfactia ta era mai mare decat bucuria batranului!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Însușirea unui bun care nu îți aparține e o infracțiune. Deci deja e mai mult decât o dilema morală

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Stiu asta!
dar sunt destui aflati in situatii dificile, care fura de foame.
https://www.tpu.ro/......controlat/
desi in situatia asta cred ca e provocarea unui adolescent rebel/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dau banii înapoi indiferent de condiții. Am mare poftă să îi păstrez, dar îi dau înapoi. Să fii cinstit este o abilitate pentru care te poți antrena iar modalitatea este exersând pe viu, nu cu teorii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna, Rosalia!
Iau legatura cu prostul ala de prieten, ii dau borseta si ii explic constant cat e de prost.
Nu m-as folosi niciodata de bunurile pierdute de altii, nu-mi sta in fire.

| Fatamuntilor explică (pentru NoTurbinaNoGood):

rolling on the floor
am tras o burta zdravana ras!
Asta e singurul meu cont din 2012!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am crezut ca doar ea pune intrebari-fantezie sad

| Fatamuntilor explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu-i bai!

| Hyperion7 a răspuns:

Poate pare prostesc pentru unii,însă prefer sa fiu moral în astfel de situații.
Nu de alta,dar prefer sa fiu cinstit și sărac,decât murdar și bogat.
Răspuns:Ii dau banii înapoi prietenului și scap cu conștiința împăcată că am făcut un bine.
Cât despre părinții mei, as incerca sa ii ajut prin alte mijloace.
Nimeni nu ar vrea sa fie în situația prietenului meu, sa zic așa, iar eu nu m-aș putea bucura de acei bani, nu ar fi corect!

| Fatamuntilor explică (pentru Hyperion7):

Sarac,dar cinstit!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pun preț pe valori spirituale, nu pe cele materiale.
"Saraci" sunt destui, eu vreau sa fiu unul din putinii "bogați" spiritualbig grin

| Fatamuntilor explică (pentru Hyperion7):

E doar un scenariu!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,dar de obicei viața bate filmulnerd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă duc la o mașină de poliție și-i dau polițistului borseta.

| Giulia911 a răspuns:

Nu.s ai mei, nu ma folosesc de ei!