| lilith16 a întrebat:

Sa spunem ca x a fost in depresie si a avut tentative de sinucidere, nu a mers a psiholog si deodata a început sa se simtă mai bine si sa se bucure de viata, întrebarea este : sunt şanse ca x sa se întoarcă in acea depresie si sa fie mai grav?

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai medicul care l-a diagnosticat cu depresie ne poate spunewinking

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poate da, poate nu. X trebuie sa fie puternic si sa nu se gandeasca la asta. Sa se bucure in continuare de viatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA,dar se putea intampla ceva grav si din prima data deci este subiectiva problema.
Ideea este ca majoritatea cazurilor de depresie sunt false, avand legatura cu ghinionul din viata nu cu boala psihica:
Exemplu X a gatat facultatea de inginerie, dar din cauza ca maica-sa era bolnava si avea nevoie de bani pentru tratament s-a angajat ca muncitor necalificat, Ulterior maica-sa a murit, el a incebut sa bea de suparare, Acuma persoana x are probleme cu alcoolul, desi are diploma are acelasi meserie ca aia cu 8 clase. Se simte fara spernata, esuat/fara rost in vaiata. crede ca are depresie
Acest caz NU ESTE DEPRESIE, majoritatea oameniilor care ajung la psiholog pentru depresie au cazuri asemanatoare, psihologu le asculta dar nu are ce sa le faca, deoarece asa e viata!
pentru asa ceva mai de folos este o terapie de grup...

Depresia are legatura cu neuronii din cap, care se pot deregla si nu mai functioneaza corespunzator, asta se poate identifica si este vindecabila...

| Freya1 a răspuns:

De obicei se spune ca cine a incercat sa se omoare sansele sa isi gaseasca sfarsitul in acelasi mod sunt foarte mari.Dar nu este obligatoriu, daca pana la urma isi implineste viata, are pe cineva alaturi si invata cum trebuie sa traiasca poate sa aiba sansa sa treaca peste.