| PenséeArtistiqueღ a întrebat:

Sal.Imi puteti da niste detalii va rog cu privire la examenul ECDL(atestat de competente informatica)? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
Eu sunt la Colegiul National Gheorghe Sincai din Bucuresti si ni s-a vorbit despre acest examen ECDL.
In primul rand,in afara de faptul ca vei sti sa utilizezi mai bine calculatorul(evident!)acest examen va aparea pe CV-ul tau si iti va fi mult mai usor sa te angajezi.
Chiar daca faci T.I.C sau Informatica la liceu,acest lucru nu va aparea pe viitorul tau CV dar,in schimb, daca dai examenul ECDL acesta va aparea pe viitorul tau CV.
Dezavantajul este ca e destul, chiar foarte costisitor.Pentru inscriere(doar pentru inscriere)ai nevoie de 130 RON. Apoi, vei fi nevoita sa dai 7 examene si vei plati 60 RON pentru fiecare.
Ti se vor da de la scoala materiale de studiu sau ti se vor trimite pe email, nici eu nu stiu sigur.Banii ii poti plati in decurs de 4 ani (daca esti la liceu) si in general va trebui sa studiezi capitolele din clasa a-9-a si a-10-a.
Uite aici mai mule detalii :
http://www.ecdl.org.ro/
Bafta :)!