| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU. Explicati-mi si mie cum e cu bacurile astea.adica profesorii iti dau ce sa inveti ca la o teza? si tezele din cl 8 multi aleg geogra dc? si dupa ce termini i nclasa a 8 cu tezele cu tot stiu ca iti vin ceva niste hartii cu liceele la care ai putea sa intri. pls explicati-mi si mie. dau funda^^

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bac ai decat unul, ala pe care il dai la sfarsitul liceului. in functie de media obtinuta iti alegi de pe listele alea in ce liceu vrei sa intre si la ce profil (mate info, stiintele naturii, filo, etc). intrand la un liceu teoretic pe un anumit profil ti se deschid, sau inchid drumurile catre o facultate. de ex la profil de filo nu poti face o facultate cu profil real (politehnica, medicina) ci doar profil uman (limbi, litere, drept). alege un profil pe care crezi ca iti poti dedica 4 ani de liceu si sa continui eventual o facultate in domeniu. eu am fost profil real si am ales intr-un final dreptul. (de la liceu real poti da fac uman, vice-versa nu)

| Florinel a răspuns:

Poi la sfarsitul clasei a 8 dai niste teste unice care la notele pe care le ei sa face o medie, apoi se face o medie cu mediile generale pe care le ai avut tu in clasele V-VIII, si intre aceste 2 medii se mai face o medie care inseamna nota finala cu care poti intra la licee. Dupa asta sau inainte o sa iti vina un formular in care sa bifezi la ce liceu si ce profil vrei sa intri(sa bifezi cat mai multe dar prima sa fie cea la care vrei tu si iti place cel mai mult, ma refer la profil.) Cam asta este cu examenul sper ca te am ajutat nu vreau neaparat fundita am vrut doar sa te ajut :*. Presupun ca esti clasa 8 nu?