| Adryenutzu a întrebat:

astazi am curatat unitatea de praf si am observat ca un condensator este un pic umflat asta inseamna ca s-ar putea duce placa de baza in orce moment sau nu are nimic? va rog raspunsuri urgent cel mai explicativ raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Condensatorii care se umfla si in general condensatorii aia sunt intotdeauna langa procesor si logic nu e musai sa se umfle toti. Cat mai curand? Pai ti-am zis n-ar putea nimeni sa-ti spuna daca se va strica intr-o luna sau sa tina asa un an. Chiar nu stiu. Las-o asa, cumpara alta cand o crapa.

6 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Deci lucrand intr-un magazin de calculatoare ceva ani buni de zile te asigur ca e nasol. Nu ti-ar putea insa spune nimeni cat va mai duce acea placa de baza. Din propria experienta, o data umflati, condensatorii raman umflati si placa poate ceda in orice moment daca acel condensator se impusca, face poc, cum vrei sa-i spui.

Condensatorii de pe placa de baza se inlocuiesc cu foarte mare greutate, noi am incercat cu o placa mai veche care avea vreo 4 umflati. Am gasit niste condensatori, s-a ocupat de lipirea lor un electronist si pana la urma a mers doar vreo cateva saptamani dupa care a inceput sa iasa fum din sursa. Daca tii calculatorul inchis ceva vreme si condensatorul ala isi revine...trebuie sa spun ca e prima oara cand aud asa ceva. Stiam ca raman umflati si basta.

| Adryenutzu explică (pentru AlexanderAdrian):

Da, dar la mine este decat unul umflat pe langa procesor deci sunt 4 unu langa altul si cel umflat este prin mijloc deci tu ce miai recomanda sa schimb cat mai curand placa de baza?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Adryenutzu):

Condensatorii care se umfla si in general condensatorii aia sunt intotdeauna langa procesor si logic nu e musai sa se umfle toti. Cat mai curand? Pai ti-am zis n-ar putea nimeni sa-ti spuna daca se va strica intr-o luna sau sa tina asa un an. Chiar nu stiu. Las-o asa, cumpara alta cand o crapa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu e pericol.Condensatorii preiau surplusul de sarcina si-l cedeaza atunci cand e nevoie.El constituie si protectie pentru alte piese importante.El se,,sacrifica,, protejand restul.O sa,, puste,, probabil, dar nu te ingrijora pentru placa.

| danila2001 a răspuns:

La rece tot umflat e? sau doar la cald. daca e doar la cald, atunci mai pune pe acoolo ceva ventilatoare sa il racesti mai bine. placa de baza nu se duce doar daca face scurt circuti pe acoolo pe unde sau daca nu ai racire destul de buna la PC happy

| Adryenutzu explică (pentru danila2001):

Doar la cald adica condensatorul se afla langa procesor! acum am lasat-o desfacuta carcasa pentru a avea mai multa aerisire, deci sa-mi fac griji cu acel condesator sa nu? mentionez ca pc merge super ok!

| danila2001 a răspuns (pentru Adryenutzu):

Eu te sfatuiesc sa mai pui ceva acoolo ca sa raceasca mai bine, sa il tii cat mai recehappy si dupa nu mai ai treba, iti garantez happy se umfla pentru ca e prea cald acoolo. happy fa-ti rost de un cooler pentru PC happy si pune-l in zona aia unde se umfla happy