| Mihai2400 a întrebat:

Stateam si ma gandeam de ce sa mai cumparam un cd cu muzica, cand putem sa descarcam muzica de pe net?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Pentru ca daca nimeni nu va mai cumpara albume (si nu va mai da bani pe muzica in general - itunes, chestii) lumea se va lasa usor-usor de scris muzica.
Sunt trei lucruri din care traieste un muzician: concerte, albume si merchandise (mai nou si din vizualizari pe youtube si vevo - dar care fara sa fii cunoscut nu prea ai cum sa scoti multe). Pentru aia care traiesc si din aparitii televizate la emisiuni de doi bani folosesc termenul de "cu*va muzicala".
Chiar daca albumele nu sunt totul, din albume traiesc casele de discuri. Fara case de discuri devine mult mai greu sa afli de artisti pentru ca printre functiile pe care le indeplinesc acestea una este de promovare. Nu prea vad cum iesi din underground fara case de discuri si sa ai si concerte la festivaluri mari; doar sa fii foarte bun.
O ultima idee, nu stiu cati artisti mai fac albume dupa conceptul clasic. Mai ales in muzica pop si electro (sau ce porcarii se mai asculta acum). In mod normal, albumele au un flow extraordinar... pur si simplu melodiile vin una dupa alta in mod natural. Se continua una pe alta si uneori si versurile sunt scrise astfel. Bineinteles, nu vei intalni asta la genul de artisti mainstream care scriu doua "hituri" si mai baga inca 8 piese de umplutura si ii zic un album.
Depinde ce muzica asculti, pana la urma.

2 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

CD pentru batranii care nu stiu de internet. laughing