| Kira22 a întrebat:

vreau mai multe informatii despre DEJA VU in afara de faptul ca ti se pare ca ai mai trait acel moment FUNDA

Răspuns Câştigător
| Skins97 a răspuns:

Pai...deja vu esta ca un fel ded lucru care ti se pare ca s-a intamplat dar de fapt este o amintire a unui vis ( daca vrei premonitie), care nu trebuie sa fie exact 100% la fel, dau cand ai mai patit ceva asemanator odata dar nu iti amintesti acel moment si de aceea ai parerea ca sa repetat. Sau poate provii din nostradamus ( doar o gluma) laughing

4 răspunsuri:
| YuLiAnDrEeA a răspuns:

Déjà vu literalmente "deja văzut") este experienţa de a simţi sigur că a cunoscut sau experimentat o situaţie actuală, chiar dacă împrejurările exacte ale descoperirii anterioare sunt nesigure şi au fost poate imaginate. Termenul a fost inventat de un cercetator francez, Émile Boirac (1851-1917) în lucrarea sa L'Avenir carte despre ştiinţe psychiques ("Viitorul de Ştiinţe psihic"), care sa extins la un eseu. Experienţa de déjà vu este de obicei însoţită de un sentiment de familiaritate convingătoare, şi, de asemenea, un sentiment de "eeriness", "straniu", "ciudatenie", sau ceea ce Sigmund Freud numeşte "straniu"."Precedent" experienţa este cel mai frecvent atribuit unui vis, deşi în unele cazuri, există un sentiment ferm că experienţa sa întâmplat cu adevărat în trecut.

| theBella a răspuns:

Deja vazut. E ca si cum ai mai fi trait odata exact aceleasi momente. Te simti ciudat, parca ai fi visat inainte sa se intample lucrul respectiv, cam asta este. Si eu am destul de des deja vu- uri, dar nu neaparat cu momente importante. Poate fi si cand intra un client in magazin, cum arata si ce spune, sau orice altceva de genul. La mine un deja vu dureaza maxim 15 secunde, e ca un flashl, dar stiu ce traiesc chiar in acele momente ( faptul ca am un deja vu - nu imi dau seama mai tarziu, sau din astea ) ! Sper sa iti fie de folos, sau sa intelegi ce si cum...

| theBella a răspuns:

Eu am comentat prima!

| DeeaMarry a răspuns:

Buna! Chiar ora trecuta ne vorbea profesorul de psihologie despre asta. El pretinde ca nu e nimic neobisnuit, ca e doar creierul nostru care asociaza o persoana cunoscuta cu ceva timp in urma cu o persoana cunoscuta recent(si avem impresia ca am mai vazut-o), sau ca retraim mici intamplari de mai demult, dar la care nu am fost foarte atenti in trecuta.
Eu, personal, consider ca e ceva mai mult de atat. Am avut mai multe senzatii de deja vu, unele care m-au impresionat foarte tare. La inceput au fost doar imagini ce mi se pareau ca le-am mai vazut, aveam o senzatie foarte ciudata, insa totodata nu era foarte neobisnuit deoarece mai vazusem acele imagini( locuri) si inainte. Apoi au fost secene intregi, scene la care in mod sigur nu mai asistasem, deoarece abia facusem cunostiinta cu persoanele respective. Stiam ca mai vazusem scena aceeam, stiam ca auzisem cuvintele respective, stiam ce urma sa zica fiecare persoana.
Cred ca de fapt am visat aceste lucruri si mi le-am amintit doar atunci.