| catalin_8409 a întrebat:

Salut, am auzit multi oameni si prieteni (care au term scoala) spunandu-mi ca ar mai vrea sa mai fie la scoala, dar sunt si alti prieteni care imi spun ca se bucura ca au terminat scoala, ca nu mai trebuie sa invete si ca se simt bine cand stiu ca se duc la servici(ca au realizat cv, si ca produc cv), acum as vrea si eu sa stiu ce pareri aveti big grin cat mai detaliate

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu sunt fericit ca nu merg la scoala dar momentan nu am un loc de munca, am lucrat inainte si am ajuns somer acum astept sa incep un curs apoi cand il termin imi iau diploma si vin in Romania sa dau de categoriile C, CE si ma bag ca sofer.

| Dina a răspuns:

Cei care vreau la scoala,vreau sa se reintoarca la amintirile pe care le-au avut cindva cu colegii,si din cauza ca locul de munca le pare mult mai dificil decit scoala, asa ca noua acum ne pare ca scoala e oribila, dar dupa ce o sa realizam ca poate exista ceva si mai oribil o sa ne dam seama ca scoala e un vis dulce.Chiar si tatal meu imi spune de multe ori ca va fi fericit daca va fi acum la scoala, dar eu ma pling ca nu vreau la scoala...Cei care zic"in sfirsit am terminat scoala" se pare ca nu au trecut inca prin ceva mai dificil, adica sunt absolventi de 1-2 ani cel mult...

| cipricocut a răspuns:

Parerea mea ar fi sa termini scoala, facultate, master, doctorat, asta daca vrei sa lucrazi undeva cat de cat bine. De muncit ai toata viata sa muncesti, ai sa te saturi de atat munca.Scoala faci pana pe la 28 ani, restul pana la 60-65 numai munca ai sa bagi. iti convine sa faci 40 ani la dat cu sapa sa zicem? Mai gandeste la "rece" cum se zice

| Kerli a răspuns:

Eu sunt a8-a si imi pare rau ca voi termina generala si as vrea sa dau timpul inapoi, dar cred ca mai mult imi e groaza de liceu, asta ar fi adevaratul motiv
m-am obisnuit cu drumul pana la scoala, cu colegii, cu profesorii, m-am obisnuit cu tot ce tine de scoala
si imi e putin frica la gandul de ceva nou, alt drum, alti colegi, alti profesori
dar e cu totul alt sentiment cand esti la un nivel si ai realizat ceva important, parca nu ai vrea sa cobori mai jos, asa-i?

| Bia_8599 a răspuns:

E foarte fain sa fii elev, student, sa mergi la scoala, facultate, dar e foarte fain si sa fii terminat scoala, sa ai un loc de munca, sa iti intemeiezi o familie etc. Important e sa te bucuri de fiecare perioada a vietii, nu sa vrei mereu altceva. Fiecare perioada isi are frumusetea ei.