| CristiDecristi a întrebat:

Salut.Am o alta problema.Am 20 de ani si am un frate de 16 ani,care se droghează. Totul a inceput cand a cunoscut o fata de care s-a îndrăgostit,si ea se droga,si tot il indemna si pe el.Ce sa fac sa i-o scot din cap pe ea si sa il fac sa se lase? Tata a plecat recent de acasă iar mama nu stie, dar nu vreau sa ii spun pentru ca e foarte bolnava si e cardiaca, si nu vreau sa facă atac de cord cand va auzi.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar trebui în primul rând scos din anturaj. De convins cu vorba bună - nu cred să reușești. Dacă a apucat să „guste" din substanțe psihoactive, deja nu mai vorbești cu el, ci cu un zombie. El va spune orice ca să scape de cicăleală, dar va continua să facă ce vrea. Ăsta e necazul cu drogurile - înlocuiesc judecata cu dependența.
Așadar, dacă chiar vrei să scape, du-l undeva la țară și lasă-l acolo pe mâna cuiva care să-l pună la muncă și să aibă grijă de el, măcar vreun an.
La revenire, obligatoriu să fie luat în grijă de un specialist în dependență (psiholog).
Mai sunt și ceva fundații care oferă ajutor celor cu problema asta, caută să iei legătura și cu ăștia.

| CuriousStuff a răspuns:

Il duci la psihiatru. Sau daca ai o relatie foarte apropiata cu el il poti convinge tu. Il iei si vorbesti cu el, la 20 de ani ar trebui sa stii de ce nu sunt bune drogurile. Explica-i si lui...

| MedLife a răspuns:

Este o situatie cam dificila, daca ti-as spune sa-l duci la un preot sa-i explice caci tot ce face el e gresit nu cred ca l-ai putea convinge. O alta solutie ar fi sa-i explici intr-un mod amiabil ca ceea ce face nu-i bine ca e manipulat de acea pustoaica ca deja ajunge si el la o varsta in care trebuie sa faca diferenta dintre bine si rau pentru a putea sa se descurce in viata. Sa se gandeasca si el la mama sa, ca e bolnava ca l-a crescut, i-a dat viata si el prin faptele sale ii face ei rau. O alta solutie ar fi intr-adevar sa-l duci la un psihiatru sa-i explice el, da cel mai bine ii explica un preot dupa parerea mea. Si o alta chestie ar fi sa pateasca ceva din treaba asta incat sa-i deschida ochii. Nu stiu daca te ajuta cu ceva aceste sfaturi caci aceste persoane sunt cam greu de convins mai ales ca el este la o varsta in care e usor de manipulat si mai e si indragostit.

| Negoita_Andrei_1994 a răspuns:

Pai sfatul meu ar fi sa ai faci sa nu se mai intalneasca pentru ca ea o sa se enerveze si din ce cred nu se vor mai intalni.

| CristiDecristi explică:

I-am spus, dar ea vine mereu la noi, mama o primește in casa, ei se iubesc foarte mult, si ea daca el o neglijează măcar 5 minute pentru ca vb cu o vecina, ea considera ca el o inseala si se taie pe mâini.

| CristiDecristi explică:

Am vb cu el, dar el a zis ca face asta pentru ea, ca i se rupe inima cand vede suferința din ochii ei.